Hürrem Sultan Kimdir?

20 Eylül 2021

Hürrem Sultan, Kanuni'nin eşi ve Kanuni'den sonra padişah olan II. Selim'in annesidir. Haseki Hürrem Sultan olarak da bilinmektedir. İlk kez bir Osmanlı padişahı ile nikahlı evli olan ilk kadındır. Osmanlı tarihinin en güçlü ve en etkili kadın sultanlarından biri olan Hürrem Sultan'ın biri kız olmak üzere ve beş erkek çocuğu olmuştur. Bu çocuklar Şehzade Mehmet, Beyazıt, Cihangir, II. Selim ve Neslişah Sultan'dır. Neslişah Sultan dönemin sadrazamı olan Rüstem Paşa ile evlenmiştir. Devlet işlerinde ve siyasette aktif rol oynamış ve Osmanlı Devleti'nde ''Kadınlar Saltanatı'' adı verilen bir dönemi başlatmıştır.  Hürrem Sultan'ın hayatı dizilere, tiyatrolara ve operalara konu olmuştur. Aynı zamanda Hürrem Sultan hayırsever olmasıyla da bilinmektedir. İstanbul'da Haseki Sultan Külliyesi yaptırmıştır ve bu külliyenin içinde hastane, medrese ve hamam bulunur. Bunun yanında Ayasofya Cami'sinin yanında yoksul ve muhtaç olanlar için aşevi yaptırmıştır.

Hayatı

Asıl ismi Alexandra Lisowska olan Hürrem Sultan, 1506 yılında Lehistan'ın Rutenya bölgesinde Leh asıllı olan Yahudi ailenin bir çocuğu olarak doğmuştur. Güzelliği ile bilinen Hürrem Sultan'ın ünü tüm Ukrayna'ya kadar ulaşmıştır. 20'li yaşlarında Ukrayna sınırları arasında yer alan Rohayt kentine Tatar akıncılar tarafından baskın olmuş ve Hürrem Sultan Tatarlar tarafından kaçırılmıştır. Daha sonra Kırım Hanının himayesi altına alınmıştır ve buradan da Osmanlı sarayına gelmiştir. Zekâsı ve yeteneği sayesinde sarayda özel eğitim almış, sarayın ileri gelen kadınlarının ve padişahın ilgisini çekmiştir. 

Kanuni, Hürrem'den önce Mahidevran Sultan ile evliydi ve bu evlilikten Şehzade Mustafa isminde bir oğlu vardı. Herkes Şehzade Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olacağına inanıyordu. Böylelikle Mahidevran Sultan'da valide sultan olacaktı. Fakat Hürrem Sultan'ın her bakımdan Mahidevran Sultan'dan üstün gelmesiyle padişahın gönlünü kazanarak nikahlı eşi olmuştur. Bu evlilikten bir kız üzere ve beş erkek çocuk olmuştur. Büyük oğlu Şehzade Mehmet bir suikasta kurban giderek tahta çıkamadan ölmüştür. Hürrem Sultan devlet yönetiminde oldukça etkili olmuştur. Bazı kaynaklar onun entrikalarla devleti olumsuz etkilediğini vurgular. Hatta bazı kaynaklar onun Şehzade Mustafa'nın ölümünden sorumlu tutar. Hürrem Sultan, 18 Nisan 1558'de Kanuni'den 8 yıl önce vefat etmiştir.

Fiziki Özellikleri

Hürrem Sultan oldukça güzel bir kadındır. Beyaz tenli kızıl saçlı ve yeşil gözlüdür. Sahip olduğu bu fiziki özellikleri Kanuni Sultan Süleyman'ın ona yazdığı şiirlerden ve gazellerden anlaşılmaktadır. Ayrıca dönemin Avrupa elçileri de Hürrem Sultan'ın öyle olduğunu anlatmışlardır. Ressamların çizdiği portreler ve resimler gerçek Hürrem Sultan'dan çok uzaktır. Bu resimler hayal ürününden öteye gidememiştir. Osmanlı Devleti'nde en çok portesi yapılan sultan olduğu bilinir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...