Ihlamur 'un Faydaları Nelerdir?

30 Aralık 2021

Ihlamur 'un Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum bakımında oldukça zengin olan ve bol A vitamini içeren ıhlamur ağacı çiçekleri çok eski çağlardan bu zamana kadar şifa olarak kullanılmaktadır. Ihlamur çayı ilkbahar aylarında açan ıhlamur ağacının çiçeklerinin toplanarak kurutulması ile elde edilmektedir. Güzel kokusu ve hoş tadı ile kış aylarının vazgeçilmez bir içeceği olan ıhlamurun faydaları oldukça fazladır. Birçok hastalığın hafifletilmesinde ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. 

Ihlamurun Mucizevî Faydaları

Genel olarak terleme mekanizmasını teşvik etmesi nedeniyle soğuk algınlığı ve buna bağlı diğer enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bunun yanında yatıştırıcı bir özelliğe sahip olması nedeniyle stresin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde, kalp çarpıntılarının düzenlenmesinde doğal bir reçete olarak önerilmektedir. Ihlamurun sağlık açısından faydalarına detaylı olarak bakıldığında;

  • Ihlamurun çiçek ve yapraklarından faydalanılarak yapılan çayın stresin azaltılmasında faydalı olduğu ve kaygıların asgariye indirilmesinde rol oynadığı bilinmektedir. Uyku kalitesinin arttırılmasında sakinleştirici bir özelliğe sahiptir.
  • Antioksidan bir yapıya sahip olması nedeniyle kronik hastalıkların önlenmesinde destekleyici bir rol oynamaktadır.
  • Kan basıncı düşüren bir özellikte olması nedeniyle ıhlamur çayı, kalp hastalıklarından korunmada önemli etki sağlamaktadır. Kalp damarlarında iltihabı engellemesi ve kalp krizi riskini azaltması ıhlamurun faydaları arasındadır. Diğer taraftan kardiyotoksik yapısının bulunması sebebiyle kalp hastalığı geçmişi olanların ıhlamur çayı tüketiminde aşırıya gitmemesi, dikkatli bir kullanım sergilemesi gerekmektedir.
  • Yüksek tansiyon tedavisinde uzmanlarca doğal bir tıbbi çay olarak önerilmektedir.
  • Soğuk algınlığı dolayısıyla ortaya çıkan öksürüğün yatıştırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli bir şekilde sıcak olarak içildiğinde öksürüğe sebebiyet veren mikrop ve bakterileri bertaraf etmekte ve solunum yollarında öksürük kaynaklı meydana gelen tahrişin azaltılmasında tavsiye edilmektedir.
  • Kan dolaşımını hızlandırarak vücudun sıcak kalmasını sağlamakta böylece vücudun direncini arttırmaktadır. Vücudun hastalıklarla savaşmasında metabolizmaya yardım etmektedir.
  • Spazm çözücü özelliğe sahip olması sebebiyle sindirim sisteminin iyileştirilmesini sağlamaktadır.
  • Ihlamurun faydaları denilince akla gelen bir diğer özellik iltihap giderici etkidir. Ihlamur çayı muhtevasında bulunan antioksidanlar solunum yolu iltihaplarının tedavisinde etkili bir destekleyicidir.
  • Özellikle ıhlamurun yaprağı içerisinde bulunan antioksidan cilt için oldukça faydalıdır. Kaşıntının giderilmesinde kullanıldığı gibi yaşlanmanın yavaşlatılmasında tavsiye edilmektedir. Topikal kullanımı selüliti azaltmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...