İhtiyaç Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

17 Kasım 2021

İhtiyaç Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi ihtiyaçları gereği ihtiyaç kredisi çekmek istemektedir. Düğün, tatil, iş ya da farklı konularda para desteği almak için bankalardan kredi çekilebilmektedir. Paranın ne için kullanacağına göre farklı kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi insanların herhangi bir ihtiyaçları doğrultusunda çekebilecekleri krediye verilen addır. Fakat hem ihtiyaç kredisi için hem de diğer kredi türlerini çekmek için kişilerin karşılamaları gereken bazı özellikleri bulunmaktadır. Her isteyen kişi kredi çekememektedir. Kredileri ödeyebilecek nitelikte olan kişilere bankalar kredi vermektedir. Bankalar kredi verecekleri kişiyi detaylı bir şekilde incelemektedirler. Tüm hesap dökümleri, kredi kartı kullanımları, gelirleri, varlıkları ya da taksitleri gibi faktörlere bakarak kredi vermekte ya da vermemektedirler.

İhtiyaç Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar

İhtiyaç kredisi en az vadeye sahip kredi çeşitlerinden biridir. Daha düşük paralar ve daha az taksit sayıları ihtiyaç kredisini oluşturmaktadır. İhtiyaç kredilerinin vade sayısı en fazla 36 ay olmaktadır. Vade sayıları hem bankalara hem de her yıla göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat 2021 yılı için en fazla 36 ay vade yapılabilmektedir. Bir kişinin ihtiyaç kredisi alabilmesi için karşılaması gereken şartlar şu şekilde olmaktadır;

  • 18 yaşından küçük kişiler ihtiyaç kredisi dâhil hiçbir kredi çeşidini çekememektedirler.
  • Bir meslek sahibi olmak gerekmektedir. Meslek sahibi değil ise emekli olmak gereklidir.
  • Daha önce kullanılan kredi kartlarının düzenli bir şekilde ödenmiş olması ve geciktirilmemiş olması gerekmektedir.
  • Daha önce kredi çekildi ise çekilen kredinin taksitlerinin düzenli ödenmesi gerekmektedir.
  • Hiçbir haciz kaydının olmaması gerekmektedir.
  • TCMB istihbaratı için bir sorunun olmaması gereklidir.
  • Kredinin elde edilen gelire orantılı olması gerekmektedir.
  • Kredi notunun yüksek olması gereklidir.

Tüm bu şartları karşılayan kişiler ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Fakat şartları karşılayanların %100 ihtiyaç kredisi çekme ihtimali bulunmamaktadır. Bankalar şüpheli ya da daha farklı bir durum gördüklerinde krediyi vermeyebilmektedirler. Aynı zamanda kredi notu kredi çekerken büyük rol oynamaktadır. Tüm şartları taşıyan fakat kredi notunun düşük olduğu kişilerde de kredi çekme problemli olabilmektedir. Kredi notu kredi çekerken büyük rol oynamaktadır. Bankalar genelde bir kişiye kredi vermeden önce ilk olarak onun kredi notuna bakmaktadırlar. Kredi notu kişilerin geçmiş hesaplarını, çektikleri kredileri, kullandıkları kredi kartlarını gibi şeyleri göstermektedir. Bu nedenle kredi notunu olabildiğince yüksek tutmak gerekmektedir. Aynı zamanda sürekli kredi çekmek de bankaların kredi vermesinde olumsuz rol oynayabilmektedir. Fakat genelde yukarıda yazılı şartları taşıyan kişiler ihtiyaç kredisini alabilmektedirler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...