İhtiyaç Kredisi Nedir?

25 Mart 2022

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi finansal kredi kurumlarından veya bankalardan alabileceğiniz bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi nedir? Sorusunun yanıtı bütçenizde olası durumlar halinde açık oluştuğu zaman kullanabileceğiniz çoğunlukla maksimum 60 ay vadeye kadar kullandırılan bireysel kredileri kapsamaktadır. Bu nedenle bu krediye çoğunlukla bireysel kredi de denilmektedir. Bankalar çoğunlukla ihtiyaç kredisini 36 ay vadeye kadar kullandırmakta olup bunun üzeri vadelerde kullanım için özel onay almaları gerekebilmektedir. İhtiyaç kredileri kredi çeken kişinin ödeme performansına göre kefalet karşılığı kullandırılabileceği gibi ipotek karşılığı olarak da kullandırılabilmektedir. 

İhtiyaç Kredisi Başvurusu için Ne Yapmak Gereklidir?

İhtiyaç kredisi başvurusu için tercihen hesabınızın olduğu banka şubelerinden başvuru yapmak daha avantajlı ödeme koşullarına sahip olabilmenizi sağlamaktadır. Maaşınızı aldığınız bankalardan bu krediyi almak hem işlemlerin çabuk sonuçlanmasında hem de evrak taleplerinin az olmasında size yardımcı olabilecektir. Bununla birlikte bankaların zaman zaman yaptığı cazip faizli ihtiyaç kredisi koşullarından yararlanabilmek için çalışmış olduğunuz bankaların dışında da ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz mümkündür. İhtiyaç kredisi başvurusu günümüzde bankaların internet şubelerinden de yapılabildiği gibi daha yüksek ihtiyaçlarda banka şubelerine bizzat başvurmak yerinde olacaktır. Bankaların ihtiyaç kredisi esnasında sizden talep edebileceği evraklar arasında kimlik fotokopiniz, çalıştığınız işyerine ait maaş bordrosu yada son aylara ait SGK dökümü, emekliler için emekli hesap cüzdanı ve ikametgah gibi bilgiler yer almaktadır.

İhtiyaç Kredisi Değerlendirilirken Nelere Dikkat Edilir?

İhtiyaç kredisi almak istediğiniz zaman başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bazı kriterleri yerine getirmeniz beklenmektedir. Bankaların kredi değerlendirme departmanları tarafından yapılan incelemelerde ilk bakılan nokta gelirleriniz ve giderlerinizdir. Bununla birlikte talep etmiş olduğunuz ihtiyaç kredinizin mevcut bütçenizle ödenip ödenemeyeceği hesaplanarak bir karara varılmaktadır. Bu karar verilirken kredi başvurusu yaptığınız tarih itibari ile oluşan kredi notunuz, ödeme düzeniniz, limitlerinizin doluluğu, ne kadar süredir aynı işyerinde çalıştığınız, mal varlığınız gibi değişkenler etkili olmaktadır. İhtiyaç kredisi kullanmadan önce vadenin iyi ayarlanması gerekmektedir. Uzun çekilen krediler fazladan faiz ödemenize sebep olurken tam tersi kısa çekilen krediler ise ödeme zorluğu yaşamanıza sebebiyet verebilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...