İkinci El Otomobil Alımı İşlemi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

17 Temmuz 2021

İkinci El Otomobil Alımı İşlemi

İkinci el otomobil alımı işlemi son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Çünkü artan döviz kurları sıfır model araçların fiyatlarını oldukça etkilemiştir. Bu nedenle insanlar ikinci el araçlara yönelmeye başlamıştır. Toplumun her kesiminden insana ve her talebe uygun birbirinden farklı marka ve modelde pek çok araç ikinci el araç piyasası üzerinden satışa sunulmaktadır. Her yıl pek çok insan bu şekilde araç sahibi olmaktadır. İkinci el araçlar başkaları tarafından kullanılmış araçlar olduğundan satın alınırken bazı özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde satın aldığınız ikinci el araçlar sizlere büyük maddi zararlara neden olabilmektedir. Gereken kontrollerin saplanması halinde hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır.

 

 

İkinci El Otomobil Alımı İşlemi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el otomobil alımı işlemi esnasında birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan alım işlemi sonrası birtakım aksilikler yaşanabilmektedir. Satın alacağınız araçta yapacağınız gerekli araştırmalar yapılacak işlemin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. İkinci el araba almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlardan bazıları şunlardır;

1-Araç Sahibi Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Satın alacağınız aracın kime ait olduğunu bilmek son derece önemli bir noktadır. Aksi halde birtakım adli durumlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. İkinci el piyasasında çalıntı araçlara sıklıkla rastlanmaktadır. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için araç sahibi hakkında gerekli araştırmayı yapmak gerekmektedir.

 

 

2-Mekanik Sistem Kontrolü Yaptırmak

İkinci el otomobil alımı işlemi yapılırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur aracın mekanik sisteminin detaylı bir şekilde incelenmesidir. Özellikle araç motorunun kontrolü tüm sistemlerden çok daha önemlidir. Motoru arızalı bir araç ileriki dönemlerde oldukça büyük masraflara neden olmaktadır. Bu nedenle ikinci el araç satın alırken alanında uzman teknik servislerden destek almak gerekmektedir.

3-Aracın Fiziki Durumu

Araç satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur aracın dış görüntüsüdür. Çünkü ülkemizde park sorunu başta olmak üzere pek çok nedenden dolayı trafik kazaları meydana gelmektedir. Oluşan bu kazalarda da araçların dış alanları hasar almaktadır. Hasarlı araçlar her ne kadar tamir edilse de bu durumların araç satın alacak kişiye bildirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ikinci el otomobil alımı işlemi esnasında ekspertiz hizmeti almak gerekmektedir.

 

 

4-Araç Kilometresi Kontrolü

İkinci el araçlarda aracın kilometresi fiyatını etkileyen bir unsurdur. Fazla kilometre yapmış araçlar daha ucuza satışa sunulmaktadır. Çünkü bu araçlar fazla yıpranmıştır. Bu nedenle ikinci el araç alırken kilometresinin kaç olduğuna dikkat etmek gerekmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...