İmar Affı Nedir?

11 Aralık 2021

İmar Affı Nedir?

İmar Affı Nedir? İmar affı, Taşınmaz olan gayrimenkullerin, yasal bir hale gelmesi için hükümetler tarafından yapılan siyasi bir düzenlemedir. Yasa dışı yani imara aykırı bir şekilde yapılmış ama su, elektrik ya da doğalgaz bağlanabilecek halde olan bir gayrimenkulün devlet tarafından çıkartılan imar affı sayesinde sadece bir başvuru ile tamamen yasal hale gelmesi durumu olarak da kısaca ifade edebiliriz. Ancak bazı durumlarda maalesef bazı yapılar bu imar affından yararlanamamaktadır. Ancak yine de başvuruları yapıp yapamayacağınıza dair detaylıca bir araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Peki İmar affı ne zaman çıkar? Başvurmak için neler yapılmalıdır? Ve bu Af neleri Kapsamaktadır? Kimler bu aftan yararlanamaz? Bu yazımızda bu soruların cevabını yazımızda vereceğiz.

 

İmar Affına Başvurmak İçin Neler Yapılmalıdır?

İmar Affı Nedir? sorusunun yanında bir diğer önemli soru da İmar Affından yararlanmak için neler yapmanız gerektiği sorusudur. İmar affından yararlanmak için yapmanız ilk şey taşınmaz olan bir gayrimenkulü kanunlara uygun olmayan bir şekilde yani gerekli olan izinleri almadan yapmış olmanızdır. Bu türden gayrimenkullerin yanında imar affı için belirli bir dönemde açılan imar affı süreçlerinde yer almak ve bu aftan faydalanmak için başvurmanız gerekmektedir. Başvuracağınız yapının 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış olması başta olmak üzere bazı gereklilikleri sağlaması gerekmektedir. Bu gereklilikleri sağlamış olmanız durumunda başvurma ve imar affı alma hakkına sahip olabilirsiniz.  Bu yüzden imar affı için başvuruda bulunmadan önce başvuracağınız yapının İmar Affı kapsamında olup olmadığı ve şartları yerine getirip getirmediğiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız oldukça önemlidir.

 

İmar Affı Neleri Kapsamaktadır?

İmar affı, Arsa/Hisse tapulu yerler, İskan belgesi olmayan binalar, Kaçak siteler ve plazalar, Baz alındığı ruhsata/projeye aykırı yapılar, Tapuda konut olarak görüldüğü halde iş yeri olarak kullanılan yapılar ve Hazineye ait araziler üzerine yapılmış olan yapılar olmak üzere taşınamayan gayrimenkullere uygulanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda imar affı hakkı tanınamayacak olan yapılar da bulunmaktadır. Bu şartları sağlayamayan yapılar ise üçüncü bir kişiye ait olan ve özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar, Hazineye ait olan sosyal donatı için tahsis edilmiş araziler üzerinde bulunan yapılar, Boğaziçi Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesi ile beraber İstanbul Tarihi Yarımadası ile Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve bunlara ek olarak Gelibolu Tarihi Alanda belirlenen yerler ise imar affından faydalanamayacak olan yapıların başında yer almaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Ticaret Hukuku

4 Ağustos 2022

 Ticaret Hukuku nedir? Üretim, değişim ve tüketim aşamalarında ticaretle ilgili işleri d...

Çekişmeli Boşanma Davasında Temel Konular

29 Mayıs 2022

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?Çekişmeli boşanma davası, eşlerin boşanma sürecinin hu...

Kat Mülkiyeti Nedir?

17 Mayıs 2022

Kat Mülkiyeti Nedir?Ana gayrimenkul yapısı içinde olan bağımsız bölümlerin üstündeki ...

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

12 Mayıs 2022

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?Ülkemizde faaliyet alanı olarak önemli bir yer kaplayan inşaat se...