Din

İndirilmiş Dinlerin İlk Emirleri Nelerdir?

12 Mayıs 2022

İndirilmiş Dinlerin İlk Emirleri Nelerdir?

İnsanlık tarihinin gelişiminden bu yana indirilen semavi dinler pek çok insan tarafından merak edilmiş ve içeriği araştırılmıştır. İndirilmiş dinlerin ilk emirleri nelerdir? Sorusu ise en çok merak uyandırılan konulardan birini oluşturmaktadır. İslamiyetin ilk emri olan 'Oku 'emri  Rabbinin adı ile oku olarak devam etmektedir. Çünkü islamiyette öğrenme ve ilme yönlendirme çabası ilk emirde belirtilerek bunun ne kadar önemli oluğunu vurgulamak istemektedir. Her canlı bu dünya üzerine belli bir amaç uğrana var edildiğine inanılmaktadır. Bu sebepten dolayı düşünme yetisi verilen insanın yaşadığı süre içinde ilmini arttırması ve kendini gerçekleştirerek bu dünyadan ayrılması öğüt verilmektedir. İslamiyette öğrenmeye ve bilmeye olan çaba ile birlikte iyi bir insan olarak yola devam edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle ilk emir olan Oku emri dininde temel taşlarından birini oluşturmaktadır.

Hz. Musa Peygambere indirilen Tevratın ilk emri ise ' yaşat' olmaktadır. Bu emrin anlamı ise var olanı öldürmemek yaşatmaktır. Semavi dinlerin tamamında kişinin kendine ve diğer insanlara zararlı davranışlar sergilememesi gerektiği yaşayan her canlıya karşı sorumluluk taşıyarak onların yaşama şansını elinden almaması gerektiği öğüt verilmiştir.

Hz. Davut peygambere indirilen Zeburun ilk emri ise ' Dürüstlük''tür. Burada da temel amaç insan davranışlarını düzenleme niyetiyle verilmektedir. İnsanın her durumda başta kendine sonra tüm insanlara karşı dürüst olması yalan söylememesi istenmektedir.

Hz.İsa peygambere indirilen İncil'in ilk emri 'sev 'dir. Bu ilk emirde tüm semavi dinlerin ortak noktalarından birini oluşturmaktadır. Yaratılan her şeyin belirli bir nizam içinde yaratıldığı inancı ile her şeye sevgi ile yaklaşmak insan davranışlarının temelini oluşturması gerektiği belirtilmektedir.

İndirilmiş semavi dinlerin tamamında ortak bir çok öğe bulunmaktadır. İlk emirlerin tamamı da tüm semavi dinlerin içeriğinde ortak noktalardan oluşmaktadır. İndirilen dinlerin tamamında ortak olan konuların başlıca olanları keyfi surette öldürmemek, yaşatmak ve sevmektir. Yaratılan tüm canlıların yaşama hakkını savunan dinler Yaradan için iman etmeyi başta en yakın çevremiz olmak üzere tüm canlılara iyilik yapmamızı öğütlemektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...