İnternet Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

13 Temmuz 2021

 

İnternet beynimizi nasıl etkiliyor? İnternet bağımlılığı arttıkça beyinde bir şeylerin de değiştiği fark edilebilir mi? Beynin çalışmasını sağlayan değişiklikler, öncelikle her türlü bilgiye hızlı ve kolay ulaşılabilirlik açısından etkilemektedir. Şöyle ki; artık aklımız, konuları sindirerek, sorgulayarak anlamamıza değil, daldan dala hızlı bir şekilde konudan konuya atlamamız açısından bize alışkanlıklar kazandırmaktadır. Modern Dünyanın hayatımıza bir şekilde sokmuş olduğu internet, istediğimiz an istediğimiz bilgilere ulaşmamızı sağlarken diğer taraftan çeşitli kaygıları da beraberinde getirmektedir. Acaba uzun süre internette geçirilen zaman, beynimizi nasıl ve ne şekilde etkilemektedir? Veya aşırı internet kullanımı sonucunda beynimizden salgılamış olduğu hormon seviyeleri etkilenebilir mi? 

 

 

İnternet bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış olan Dr.Phill Redd, internet kullanımının olumsuz yanlarını tespit etmiştir. Aynı zamanda gelişim psikolojisi, davranış ve anormal psikoloji profesörü unvanı bulunan Redd, dijital anlamda yaratılmış olan devrimin beyin fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilediğini ortaya koymuştur. Şöyle ki; internet üzerinde geçirilen fazla vaktin beyin yapısını pasif hale getirerek düşünme ve öğrenme kabiliyetlerine zarar vermektedir. Çünkü interneti kullanım aşamasında iken beynimiz, bilgileri yüzeysel anlamda öğrenmesi sebebi ile derin anlamda düşünebilmeyi ihmal etmektedir. Bu da öğrenme kapasitesine zarar vermektedir. Ayrıca aşırı internet kullanımları, anlama kabiliyetlerimizi de sığlaştırmaktadır.  Çin’de yapılan bir araştırmaya göre; 17 yaşındaki çocuklarda internet bağımlılığı üzerinde yapılan araştırmalar, aşırı internet kullanımının beyin organizasyonun yönetilmesinden sorumlu kısmında fonksiyonel ve yapısal bozuklukları doğurduğunu kanıtlamıştır. Tespit edilen bu bozukluk, nasıl ki kumar, alkol gibi alışkanlıklar bilişsel bozukluğa yol açmış ise aşırı internet kullanımının da tıpkı buna benzer bir şekilde bozukluğa yol açtığını söyleyebilmek mümkündür. 

 

 

İnternet beynimizi nasıl etkiliyor? 2011 yılında yapılmış olan bir başka araştırma ise genç ve yetişkin erkek bireyler üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmaya göre pozitron emisyon tomografisi ile erkek bireylerde dopamin D2 reseptör seviyelerine bakılmıştır. Ve bazı seviyelerde azalma olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer emisyon tomografisinde ise yine benzer bir şekilde internet bağımlılığı olan gençlerin beyninde yer alan striatum bölgesinde azalmış olan dopamin seviyeleri olduğu tespit edilmiştir. 

 

 

İnternet Hafızayı Etkiler Mi?

İnternet beynimizi nasıl etkiliyor? İnternet kullanımı ile birlikte akıllara gelen bir başka endişe ise, çevrimiçi depolanan bilgilere erişim sonucunda hafızalarımızın körelip köreltmeyeceğidir. Aslında hafıza tam anlamı ile bu şekilde çalışmamaktadır. Duygusal rezonans veya başka anlamlarda önemli olan şeyler, soyut bilgi veya gerçeklerden daha kolay hatırlanmaktadır. Bu anlamda sık sık bir şeylerin araştırılması ve bunda iyi olunması beyin yapısına yansımaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...