İpotekli İhtiyaç Kredisi Alınabilecek Bankalar Hangileridir?

25 Aralık 2021

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alınabilecek Bankalar Hangileridir?

İpotekli ihtiyaç kredisi bankaların en çok verdiği ihtiyaç kredilerinden bir tanesidir. İpotekli ihtiyaç kredisi tanımı şu şekilde olmaktadır. Bankalar genellikle ihtiyaç kredilerini verilen tutarlar dikkate alındığında kefil ve ya imza karşılığı tanımlamaktadır. Ancak gelir belgesinde problem olan yada kredi not ortalaması nispeten daha düşük yada orta segmentte yer alan başvuru sahiplerinden ipotek teminatı alarak bu kredileri onaylayabilmektedir. İpotek karşılığı kredilerde onay aşamasından sonra ipotek alınacak yere ait ekspertiz raporu talep edilmektedir. Gelen ekspertiz sonucunda ekspertiz değerinin %75 veya daha az oranlarda kredi onaylamak bankanın yetkisindedir. Bazı durumlarda banka gelen ekspertiz değerinin %75 ine kadar olan kısmını ihtiyaç kredisi olarak kullandırabilse de neticede ipoteğe kredi verilmediğinden kişinin kredi tutarını ödeme gücüne yani gelirine bakılmaktadır. Peki İpotekli İhtiyaç Kredisi Alınabilecek Bankalar Hangileridir? Bu sorunun cevabında bir çok bankanın ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi verdiği yönünde cevabı bulunmaktadır. Netice itibari ile ihtiyaç kredisinde teminata ipotek olarak ev, arsa ,dükkan yada işyeri ipoteği alarak kredilendirmek kredi koşullarını banka lehine güçlendiren bir unsurdur.

İpotek Karşılığı İhtiyaç Kredisinde Faiz Oranları Nasıl Belirlenir

İpotek karşılığı kullandırılacak olan ihtiyaç kredilerinde faiz oranları o günün güncel oranları baz alınarak hesaplanmaktadır. Uygulanacak faiz oranı tutara ve kullanım yapılacak vadeye göre şekillenmektedir. Burada en önemli değişken kredi kullanılacağı tarihte piyasada ve banka nezdinde uygulanan faiz maliyetleridir. Şu an ülkemizde faaliyet gösteren pek çok yerli ve yabancı banka ipotek karşılığı olarak ihtiyaç kredisi kullandırımı yapmaktadır.

İpotek Karşılığı İhtiyaç Kredilerinde Vade 

İpotek karşılığı olarak kullandırılan ihtiyaç kredilerinde vade kişinin ödeme performansına ve gelir durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durum her bankanın kredilendirme süreçleri ile doğrudan ilintili bir konudur. İpotek işlemlerinden önce çalıştığınız ve kredi kullandırımını yapacak banka ile mutlaka vade ve ödeme koşullarını netleştirmeli sonrasında ipotek işlemlerine başlamalısınız. Her bankada değişmekle birlikte ipotek karşılığı krediler 18 aydan 60 aya kadar olan vadelerle kullandırılabilmektedir.

İpotek Karşılığı Kullandırılacak İhtiyaç Kredilerinde Teminata Alınan Yerin Özellikleri

İpotek karşılığı verilen ihtiyaç kredisinde bankalar genellikle konut, işyeri ve arsa ipoteği kabul etmektedir. Araç rehini ihtiyaç kredisinde çok fazla tercih edilen bir seçenek olmamaktadır. Tarım kredilerinde ÇKS varlığı ile çiftlik ve tarla ipoteği karşılığında da krediler verilebilmektedir. İpotek karşılığı kullandırılan kredilerde banklar için önemli olan satış kabiliyeti yüksek üzerinde şerh olmayan tapuları ipotek almaktır. İpotekli İhtiyaç Kredisi Alınabilecek Bankalar Hangileridir? Sorusunun cevabında bu şartları sağlayan kişiler için hemen hemen her bankanın kredi verdiği yönündedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...