IPS EKRAN NEDİR?

4 Aralık 2021

IPS EKRAN NEDİR?

IPS ekran aslında bir panel ekrandır. Daha açıklayıcı anlatmak gerekirse ıps panel ''düzlem içi değiştirme'' ekranlarda  paralel olarak hizalanmış sıvı kristallerden faydalanılır, böylece daha zengin renkler ve daha kaliteli bir görüntü elde edilmesine olanak sağlar. Bir diğer taraftan bu kullanılan sıvı kristallerin kayma özelliklerinden dolayı açılara göre görüntü bozulması veya  renk değişimi yaşanmamaktadır.Bu da kullanıcılarının en çok hoşuna giden özelliklerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu zengin renk,  geniş açılı kaliteli görüntü, ekrana farklı açılardan bakıldığında renk ve görüntü bozukluğunun olmaması bu farklı açılarda dahi kaliteli görüntünün elde edilebilmesi gibi bir çok avantaj sağlayan ıps ekranın günümüzde bir çok teknolojik aletlerin ekranlarında görmemize sebep olmuştur.Artık yeni üretilen telefon, televizyon,bilgisayar vb. gibi ekranların neredeyse tamamında ıps ekran kullanılmaya başlanmıştır.

Ama kullanıcıların bu ekranların nasıl temizleneceği konusunda pek bir bilgisinin olmadığı kanaatindeyim. Peki bu hayatımızın her alanına girmiş ıps ekranların temizliği nasıl olmalı gelin şimdide ona bir göz atalım.

IPS EKRAN TEMİZLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

ıps ekran temizliğinde de diğer ekranların temizliğinde önerilen microfiber bez kullanmak en iyisidir. Bir diğer yöntem olan gözlük silme bezi de kullanılabilir ama bugün artık elektronik malzeme satan dükkanlarda dahi satılan microfiber bez bu iş için en iyi iş çıkaran parçadır diyebiliriz. Bu bezler dışında başka kağıt bazlı silme ve kurulama bezleri kullanımı yapılabiliyor bu ekranda çizilme ve bozulmalara yol açabileceğinden ekran temizliğinde bez seçimine özen göstermek gerekmektedir.

ıps panelimizi temizlerken bize yardımcı olacak tek şey su  ve microfiber bezdir. Bu araçları kullanarak panelimize baskı uygulamadan hafif ve nazikçe silim ve temizleme işlemi yapılmalıdır.Daha katı ve inatçı kirler olabilir o zaman da bastırmaktan ziyade bu iş için üretilmiş leke çıkarmakta yardımcı eleman olarak kullanılan sıvılardan kullanılabilir. Belki yanınızda bu ekran silme sıvılarından olmaya bilir o zamanda  sulu bir microfiber bez ile silebilirsiniz ancak silme işlemini yaparken ekranın elektrik ile olan bağlantısının kesik olduğundan emin olmalısınız, işiniz bittiğinde ise yeniden elektriğe bağlamadan iyice kurulanmış olduğundan emin olmalısınız.

Son olarak toparlamak gerekirse;

  • paneli temizlerken elektrik ile olan bağlantısını kesiniz.
  • ekranı temizlerken kullandığımız sıvıda alkol ve amonyak bazlı olmadığından emin olunuz.
  • microfiber dışındaki kağıt veya sert temizleme bezlerinden kaçınınız.
  • kullandığımız sıvıyı ekrana direkt sıkmaktan kaçının, beze sıkarak uygulama yapmanız ekran sağlığı için daha uygun bir temizleme şekli olacaktır.

Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece ıps ekranınız size zengin renk ve kaliteli görüntü sunmaya devam edecektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...