İş Görüşmelerine Nasıl Hazırlanılmalı?

12 Aralık 2021

İş Görüşmelerine Nasıl Hazırlanılmalı?

İş görüşmeleri gergin olabilmektedir. İlkokul, lise ve üniversite eğitiminin sonucu iyi bir kariyerdir. Fakat uzun yıllar okuduktan sonra iyi bir kariyer elde etme garantisi bulunmamaktadır. Üniversite mezuniyetinden sonra iş hayatı süreci başlamaktadır. Fakat iş süreci de uzun soluklu olabilmektedir. İse girmek için birçok mülakattan geçmek gerekli olabilmektedir. İş bulmak için istenilen yerlere CV bırakmak ya da iş başvuruları yapmak gerekmektedir. Yapılan başvurulardan sonra uygun görüldüğü takdirde iş görüşmeleri için çağrılınır. Özellikle ilk iş görüşmeleri adaylar için oldukça önemlidir. İş görüşmesinde işvereni etkilemek için bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçları uygulandığında ve iyi bir şekilde görüşmeye hazırlanıldığında işi almak mümkün olabilmektedir.

İş Görüşmesine Gidilmeden Önce Yapılması Gerekenler

İş görüşmeleri yapılmadan önce adayların yapmaları gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki CV hazırlamak olucaktır. CV bir işe çağrılabilmek için ilk adımdır. Bu adımdan geçildiği takdirde iş görüşmeleri yapılmaktadır. Bu nedenle CV’nin gelişigüzel değil detaylı, titiz ve profesyonel bir şekilde hazırlanılması gerekmektedir. Cv olabildiğince doldurulmalıdır. Aday hakkındaki her detay CV içerisinde yer almalıdır. Aynı zamanda Cv de yer alan bilgilerinin doğruluğu da oldukça önemli bir şeydir. İyi bir şekilde CV hazırlanıldıktan sonra ve işe uygun olunur ise iş görüşmesine çağrılma olasılığı çok yüksektir. İş görüşmesine gitmeden önce ise bazı yapılacak şeyler vardır. Bunlardan biri başvurulan pozisyonu tanımak ve uygun niteliklere sahip olmaktır. İş görüşmesi sırasında pozisyon ile ilgili bazı sorular sorulabileceği için başvurulan pozisyonun hangi işleri yapacağını ve görevlerini iyi bilmek gerekmektedir. Pozisyon dışında aynı zamanda başvurulan iş yerini de iyi bilmek gerekmektedir. İş yerini bilmeden iş görüşmesine gidilmesi olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden gitmeden önce iş yerini iyi bir şekilde araştırmak gerekmektedir. Tüm bu adımlar yapıldığı takdirde iş görüşmeleri başarılı geçebilir.

İş Görüşmesi Sırasında Yapılması Gerekenler

İş görüşmeleri stresli olabilmektedir. Âmâ yine de görüşme esnasında stresli olunduğu belli edilmemelidir. Görüşme sırasında sorulan tüm sorular iyi bir şekilde dinlenmeli ve tereddüt etmeden cevap verilmelidir. İşverenlerin en dikkat ettiği şey ise kararlı ve istekli olmaktır. Bu yüzden başvurulan iş için ne kadar kararlı ve istekli olunduğu gösterilmelidir. Görüşme sırasında karşıdaki kişi ile göz kontağı kurmak da son derece önemli bir husustur. Göz kontağının kurulmaması özgüvensiz olunduğunun göstergesi demektir. Bu nedenle konuşurken karşıdaki kişi ile göz teması kurulmalıdır. Tüm bu hususlar yapıldığı takdirde iş görüşmeleri başarılı geçerek olumlu dönüş alınacaktır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...