İşitme Kaybının Nedenleri Nelerdir?

3 Nisan 2022

İşitme Kaybının Nedenleri Nelerdir?

İşitme Kaybının Nedenleri Nelerdir? sorusuna cevap vermeden önce işitme kaybının ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İşitme kaybı, her yaşta ortaya çıkabilmekte olan ancak yaşlılarda bu risk daha fazla görülen bir hastalıktır. İşitme kaybına yakalanma ihtimali erkeklerde, kadınlardan daha fazladır. 65 ila 74 yaş aralığındaki erkeklerin en az yüzde 10 kadarının farklı derecelerde işitme kaybı yaşadığı tahmin edilmektedir. Özellikle sonradan ortaya çıkmasıyla bilinen bu rahatsızlık, doğuştan da karşımıza çıkabilmektedir. 

Nedenlerine Gelecek Olursak;

İşitme kaybının en temel nedenleri başında doğumsal olarak gelişebilen nedenler olabileceği gibi bazı dış faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilme ihtimali vardır. Genel olarak dış etkenler dolayısıyla açığa çıkan bu işitme kaybının nedenlerine bakacak olursak. Bunlar doğuştan olabilecek etkenlerin yanında ilaç kullanımı, bası, yaş ve yüksek sestir tabi bunların yanında diğer bazı nedenler de işitme kaybı yaşama ihtimalini de arttırmaktadır. Bu nedenlerin detaylarına bakacak olur isek;

1) İlaç kullanımı

Özellikle kanser tedavisi gören hastalarda kullanılan bazı kemoterapi ilaçları ve idrar söktürücü (dirüetikler) olarak tanımlanan bazı ilaçlar işitme kaybına yol açabilmektedir.

2) Bası

Tümörler ya da kafa içinde basınca yol açan bazı hastalıklarda işitme kaybına sebep olabilmektedirler.

3) Yaş

Yaş ile birlikte duyuda kayıplar yaşanabilmesi çok doğaldır. Özellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde yaşlanmaya bağlı olarak iç kulak ve sinirleri etkileyen çeşitli hastalıklar gözlemlenebiliyor. Enfeksiyonlar ya da metabolik hastalıklar: şeker veya endokrin hastalıkları vb. enfeksiyonel hastalıklar da işitme kaybında oldukça önemli bir rol oynayabiliyor.

4) Yüksek ses

Özellikle yüksek sesli yerlerde çalışan kişilerde görülen bu hastalığın nedeni olarak görülen 95 desibel yukarısındaki sesler belirli bir süre sonra ani işitme kayıplarına ve daha sonra ise kalıcı işitme kaybına neden olabiliyor. 

5) Diğer Nedenler Nelerdir?

Yukarıda saydığımız nedenlerin yanı sıra, diğer bazı nedenler de işitme kaybına neden olabilecek potansiyel durumlar arasında sayılabiliyor; Bunlar, Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, Orta kulakta kronik olarak sıvı birikmesi, Kafa yaralanmaları, Anormal kemik büyümesi, İnme, Genetik çekim, Meniere hastalığı olarak da bilinmektedirler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...