Islak Mendili Görmek Dahi İstemeyeceksiniz!

13 Ekim 2020

Islak mendil ile ilgili söyleyeceklerimizi sizi çok şaşırtacak ve bir daha ıslak mendili görmek dahi istemeyeceksiniz!

Herkesin mutlaka çantasında ıslak mendil vardır. Elimizi çantamıza ilk attığımızda ıslak mendil gelir. Bu ıslak mendiller bebekleri içinde üretilir. Ne kadar hijyen olduğunu söyleseler de aslında o kadar da masum olmadığını öğrendiğinizde bir kez daha düşünebilirsiniz!

Uzun zamandır araştırmacılar bebek mendili ( ıslak ) zararı olmadığını söylüyorlar. Fakat yapılan bu araştırmalarda içindeki bir madde sağlık için oldukça zararlı olduğu söyleniyor. Connecticut Üniversitesi Tıp dermotoloji ve pediyatri uzmanı Dr. Mary Wu Chang, gelen bir çocuk hastasının yüzünde önemli yararlar olduğunu görünce ıslak mendil üzerine bir araştırma yapmaya karar verir.

Netice: Bu ıslak mendiller içerisin de olan madde cilde zarar veren methylisothiazolinone maddesindendir.

Çocuklarda ve bebeklerde ıslak mendil kullanırken tekrar düşünün!

Yapmış olduğu araştırmada Dr. Chang farklı çocuklarda da aynı şeyleri görünce bu araştırmanın üstüne daha fazla gitmeye başlamıştır. Öyle ki yapılan araştırmalar bir çok çocukta aynı durumlar gözlemleniyor. Birden fazla çocuğun bu maddeye karşı alerjisi olduğu tespit ediliyor. Hepimiz evimizde ve farklı yerlerde bu ıslak mendilerden faydalanıyoruz..

Çocuklarda ve bebeklerde ciltte döküntü şikayetleri sonucunda Flinders Medical Center'daki ( Adelaide, Avusturalya ) bilim insanları tarafından incelendi. Bu problem çocuk ve bebeklerde egzama hastalığını daha çok olduğunu gösterdi. El, yüz ve kalçada çok fazla dökülmeler olduğu öğrenildi.

Bilim insanları ortaya çıkan bu alerji durumu kronik bir hale geldiğini, nedeni ise ıslak mendiller içinde bulunan methylisothiazolinone kaynakladığı söylendi. Dermotoloğ Dr. Ellen Frankel, ıslak mendile karşı tüm aileleri dikkatli olmalarını öneriyor. Islak mendil alırken içinde bulunan maddelere dikkat etmelerini öneriyor. İçerisinde methylisothiazolinone maddesi varsa ise bu mendilleri kulanmamanızı öneriyor. Firmalar bu maddeyi kullanmadan daha doğal şekilde nasıl üretilir bunun yollarını arıyorlar.

Islak mendil bir çok alanda kurtarıcı belki de ama çocuklarımızın sağlığından önemli olmadığı ortada. Islak mendiller içerisinde sadece methylisothiazolinone değil, bir çok firmanın gizlediği içerisinde parfümler de içeriyor. Parfümlerin içinde olan en önemli madde ham petrolden oluyor. Bu madde de kişilerde solunum, deri, göz ve beyin hastalıklarına sebep olabiliyor. Yapılan bir çok araştırmada parfüme maruz kalan çocuklarda astım hastalığı görünüyor.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...