İşlemci Nedir?

5 Kasım 2021

İşlemci Nedir?

İşlemciler bilgisayarların ve diğer akıllı cihazların, işlem yapabilmesi talimat gönderen bir donanımdır. İngilizce ismi ise Central Processing Unit (CPU)'dur. Türkçe açılımı ise merkezi işlem birimidir. İşlemcilerin kullanıldığı birçok alan vardır. Bilgisayarlar, akıllı saatler ya da evinizde kullandığınız çamaşır makinesi bile kendi işlemcisini içermektedir. İşlemciler cihazın çalışması için gereken işlemleri yürütür ve diğer donanımlara yapılması gerekenler ile ilgili talimat gönderir. İşlemci bilişim cihazlarının temel donanımlarından biri olma özelliğini taşır. Fakat işlemciler tek başlarına çalışamazlar. Genellikle bulunduğu devre kartı üzerinde ki kartın soketine takılıdır. Bu soket işlemciye özel üretilmiştir ve hepsi farklı işlemcileri destekleyecek şekilde farklı soket yapılarına ve VRM tasarımlarına sahiptir. İşlemciler birçok farklı tasarıma sahip olabilir, bu tasarımlara işlemci mimarisi denir. Bazı işlemci tasarımları çoklu çekirdek ve daha yüksek bellek desteğine sahiptir. Bazı işlemciler ise APU diye adlandırılır, bu işlemciler dahili ekran kartına sahiptir. İşlemciler transistörler'den oluşmaktadır, bir işlemci genellikle milyarlarca transistör içerir. Bu transistörler verilen talimat komutlarını yerine getirmek için hızlı bir şekilde açılıp kapanırlar. Peki neden açılıp kapanırlar? Diyorsanız bilgisayar üzerinde ki her işlem aslında sayılara dayanmaktadır. Açılıp kapanan transistörler 1 ve 0 olacak şekilde kod dizisini üretirler. İzlediğin bir video ya da gönderdiğiniz bir eposta aslında 1,0 rakamlarından oluşmaktadır.

 

İşlemciler İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

1-Çekirdek

İşlemciler ilk çıktıklarında sadece tek bir çekirdeğe sahiplerdi, fakat gelişen teknoloji ile birlikte çekirdeklere olan ihtiyaç arttı. Şu an 64 çekirdekli işlemciler bile bulunmaktadır. Çekirdek sayısının artmasıyla çoklu görev performansı doğru orantılıdır. Şu an internetten müzik dinliyorsanız ve aynı anda başka bir uygulamada mesajlaşıyorsanız, bilgisayarınızın performans için en az çift çekirdeğe ihtiyacınız olacaktır. Günümüzde bilgisayarlara hızlı bir şekilde talimat vermek istiyorsanız en az 4 çekirdekli bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır.

2-Saat Hızı

Saat hızı işlemcilerin bir saniye içerisinde işleyebileceği komutu içermektedir. GHZ olarak geçmektedir. İşlemcinin performansına tek etki eden nokta olmasa da aynı GHZ'si yüksek bir işlemci aynı model diğer işlemciden güçlüdür. Overclock yapılarak bu değerlerin yükseltilmesi mümkündür. Fakat işlemci daha çok ısınacağı için zarar görebilir.

3-Önbellek

CPU önbelleği, ram ve diğer donanımlardan çok daha hızlı çalışmaktadır. RAM işlemcinin hızına yetişemediği için üretilen bir bellek türüdür. İşlemci önbellekleri genelde düşük boyutlara sahiptir. Ve Megabayt cinsinden ölçülmektedir. İşlemci önbellekleri kendi aralarında bir hiyerarşiye sahiptir. En hızlı önbellek L1'dir ardından L2' gelir onun ardından ise L3 önbelleği gelmektedir. L1 önbelleği bir RAM ile kıyaslandığında tam 100 kat daha hızlıdır. RAM'den talimat alır ve ana kart ve kuzey köprüsü gibi alanlarına yollar. L harfinin yanına gelen sayı büyüdükçe, bellek boyutu da büyür ama hız düşer.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...