İyi Konuşmanın Sırrı Nedir?

5 Ağustos 2021

Etkili Konuşmanın Yolları

İnsanlarla iyi iletişim kurma yollarının en başında şüphesiz dil ve iyi konuşma gelir. Dil ve konuşma kendimizi ifade etmemiz konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir, fakat tek başına yeterli değildir. Kendimizi ifade etmekten daha çok bunu iyi ve etkili şekilde yapmamız gerekir. Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu metinde etkili ve iyi konuşma yolları ele alınacaktır. 

  • İlk olarak ifade edeceğiniz konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ne konuşacağınız hakkında bilgi sahibi olmak hem kendinizden emin olduğunuzu gösterecek hem de hazırlıklı olduğunuz izlenimini karşı tarafa verecektir.  Bu durumda karşı tarafın güvenini kazanmaya şimdiden başladınız demektir.
  • İkinci olarak göz teması kurmak etkili bir konuşma için büyük bir önem arz eder. Göz teması karşınızdaki kişiyi önemsediğinizi ve ona hitap ederek konuştuğunuzu gösterir. Bu bakımdan daha en başından etkili ve anlaşılabilir bir konuşmaya kapı açar.

 

  • Bir diğer önemli nokta kesinlikle beden dilidir. Beden dili mimikler vücut ve göz hareketlerinden oluşan bir iletişim şeklidir. Bu durumda kişinin bedensel hareketleri iyi konuşma yapması için oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • İyi bir konuşma için güzel bir diksiyon kadar ses tonuna da dikkat edilmelidir. Ses tonu ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır.  Yüksek ses tonu dikkat dağınıklığı yaratırken alçak ses tonu sizi dinleyen kişinin konudan uzaklaşıp ne dediğinizi anlamaya çalışmasına sebep olur. Bu yüzden orta yükseklikte bir ses tonu iyi bir konuşmanın olmazsa olmazlarındandır.
  • Son olarak giyim kuşamınıza özen gösterin ve dikkatleri üzerinize toplayın. Giydiğiniz kıyafette maksimum üç renk olmalı. Fazlası veya azı dikkat dağıtıcı olabilir.
  •  

     

İyi Konuşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bol bol kitap okumak hem çok iyi bir dinleyici hem de iyi bir konuşmacı olmanızı sağlar. Aynı zamanda kelime haznenizi geliştirir ve kendinizi ifade derken kelime seçmekte zorlanmazsınız. Dolayısıyla iyi konuşma için kitap okuma alışkanlığını kendinize mutlaka kazandırın.  Bir diğer önemli nokta ise kesinlikle dudak egzersizleridir. Dudak egzersizi dil tembelliğini ortadan kaldırır ve bu sayede daha akıcı bir şekilde konuşmanızı sağlar.

 

 

Dudak egzersizinden sonra sesinizin tonunu ayarlamak adına ses egzersizleri de yapabilirsiniz. Bir aynanın karşısına veya kameranın karşısına geçerek konuşun ve kendinizi test edin. Hatalarınızı gürün ve onları düzeltin. Tüm bunları yaptıktan sonra artık sizde etkili ve iyi bir konuşmacı olabilirsiniz. İnsanlarla iyi etkileşim kuran, düşündüklerini doğru ve özgür bir şekilde ifade eden bir birey olmayı kim istemez ki? Eğer sizde artık kendinizi anlatmak ve bunu iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız, iyi bir konuşmanın sırrına ulaşmalısınız. Artık başlamaya hazırsınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...