Japonyalı Evli Çiftler Niçin Ayrı Uyurlar?

2 Eylül 2020

Bir çok japonyalı küçük evlerde yaşarlar. Küçük evlerde yaşasalarda çiftlerin çoğu ayrı yataklar da uyurlar. Sebebi ne olabilir?

 

Yazımızda japonların neden ayrı ayrı yataklarda uyuduklarını sizinle paylaşmak isteriz. Evet kültürümüzde hiç rastlamadığımız bir durum olabilir , bu gibi şeyleri garipsemiş olabiliriz. Sebebini öğrenmek istermisiniz ?

1. Farklı saatlerde çalışırlar

 

 

İşte japon çiftlerinin ayrı yataklarda yatmalarının ilk sebebi çalışma saatlerinin farklı olmasından kaynaklıdır. Japonlar sabah uyanmak için saatlerini alarm kurarlar bu şekilde eşlerinin aynı saatte uyanmasını izin vermezler. Onlar için uyku kalitesi çok önemli ve kıymetlidir.

2. Çocuklar anneleri ile birlikte uyurlar.

 

 

Japon anneleri genellikle çocukları ile uyurlar ve bu onlarda çok önemli bir durum olarak kabul olunur. Bu durumda babaların ya aynı yatakta uyumaları yada başka bir oda da yatmasına karar vermesi gerekiyor.

Bilim adamları da anne ve babaların ayrı uyumaları onların için daha dinlendirici ve uykularını almalarına yardımcı olacağını kanıtlamışlardır.

Çocukların anne ile uyuması onlara sıcaklık ve kalp atış hızını korumasına yardımcı olacaktır. ( özellikle bebeklik dönemlerinde çok kritik ) ayrıca ani bebek ölümlerine olasılığı azaltmış olur. En önemlisi çocukların kaliteli bir benlik saygısına sahip olmasına, özgüvenli ve okulunda daha başarılı bir birey olmasına yardımcı olacaktır.

 

3. Mutlu evliliğin anahtarı ayrı yataklarda uyumakta geçer.

 

 

Ülkemizde ve kültürümüzde ayrı yataklarda uyumak çiftlerin aralarının açılmasına ve boşanma sebepleri olarak görünse de Japonlar bizlerden daha farklı düşündükleri ortadadır.

 

Japonlar için uyurken rahatsız olmamaları , yanındaki kişinin sesi, horlaması yada el ve kolların onlara değmesi gibi şeyler uyku kalitelerini kötü etkiler bu şekilde kalitesiz bir uyku uyumuş olurlar. Ayrıca uyurken eşlerinin onlara değmesi uykudan uyanları uyku kalitelerinin bozulacağını düşünürler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...