Kabak Çekirdeğinin Müthiş Faydaları

14 Aralık 2020

Kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan omega-3, demir ve çinko bakımından oldukça zengin. Ruhsal açıdan ve fiziksel açıdan tam şifa deposu.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Yapılan son araştırmalarda kabak çekirdeğinin içerisinde olan mineral deposu, menopozu azaltmaya, prostat sorunlarına azaltmada çok etkili rol oynadığı belirtildi. İçerisinde çinko etkisi oldukça fazladır. Kabak çekirdeğini Dünya Sağlık Örgütü'nün de en iyi besinler arasından biridir. Her gün kabak çekirdeğini 1 avuç yemek, vücudun çinko ihtiyacı olan %20 sini karşıladığını ve daha güçlü bir bağışıklığa sahip olacağını belirtiyor.

Depresyon ve uyku problemini faydası

Kabak çekirdeğinin içerisinde olan çinko miktarının yüksek olması, uyku sorunu ve depresyon içinde olanlar için şifa kaynağıdır. Her gün kabak çekirdeğini 1 avuç düzenli kullanıldığında uyku sorununa çare olacaktır. Kabak çekirdeğinin içinde olan, Tryptophan sayesinde uyku kaliteniz artacaktır. Uyku sorunun yaşayanların tedavi uygulamasında, Tryptophan kullanılıyor. Böylece kabak çekirdeği ne kadar düzenli kullanılırsa, uyku probleminizi çözecektir.

Zayıflamanıza yardım eder

Kalorisi oldukça yüksek olan kabak çekirdeği, protein değerinin yüksek olmasından dolayı kilo vermenize yardım edecektir. Özellikle dikkat edilmesi gereken konu, tüketilmesi gereken miktar. Her gün 1 avuç yemek en doğru olanıdır. Yoksa kalorisinin yüksek olmasından dolayı yağlanmaya ve hızlı kilo alımına neden olur. Daha çok ara öğünlerinde bu şekilde yemeniz, sizi daha tok tutacak ve uzun süre açlık hissetmeyeceksiniz.

Tansiyonu dengeliyor

Magnezyum seviyesinin yüksek olması, kalp ritmini düzenleyecek ve yüksek olan tansiyonu düşürmesini sağlayacaktır. Günlük magnezyum ihtiyacınızın %20 oranını bir avuç kabak çekirdeği karşılayacaktır. Böylece tansiyon seviyenizi normal düzeye getirir.

Prostat Tedavisinde Faydaları

Yıl 1900 senesinde, prostat tedavisinde kabak çekirdeği kullanılırdı. Bu dönemde de yapılan araştırmalar sonunda bu durum kanıtlanmıştır. İçerisinde olan bitki sterolleri, prostat büyümesine önlediği görülmüştür.

Menopoz belirtisini azaltıyor

Menopoz da olan kadınların yaşadığı eklem ağrısı, terleme ve sıcak olmasını azaltır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...