Kabızlık ve Mide Ağrısı Çekenler ..Bu Ağrıyı Durdurmanın En Etkili Yolları..

28 Ekim 2020

Bir çok insan yemek yedikten sonra sindirim sorunu yaşar.Bunun nedenleri depresyon ve anksiyete olabilir.Birinci neden arasında çok fazla duygusal problemler yatar.

Diğer önmeli sebebi ise çok fazla ve gereksiz ilaç tüketmektir.Eğer sizlerde gereksiz ve fazla ilaç tüketiyorsanız midenizi tahrip etme olasılığınız çok yüksek.

Devamlı olarak stresli bir hayat yaşıyoruz.Stresimize bağlı hastalıkları ortadan kaldırmak için ise hemen ağrı kesiciye ve bir takım ilaçlara başvuruyoruz.Bu ilaçlar da Belli bir zaman sonunda midemizi bozmaya yetiyor.

Bizler bu yazımızda sizlere mide ağrısı ve sindirim problemi, kabızlık problemi yaşadığınızda ağrı kesici almak yerine alternatif olarak uygulayacağınız yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bunun için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve muhakkak dolabınızda şifalı bitkiler bulundurun.

1.Ağrıyı azaltmak için muhakkak sıcak uygulaması yapın.

Sıcak uygulama yapmak , bağırsak sendromuna bağlı olarak ortaya çıkan ağrıyı ortadan kladırmaya yardımcı önemli bir uygulamadır.

Yapacağınız uygulamayı asla direk çıplak teninize uygulamayın.Uygulayacağınız zaman üzerinizde kıyafet olmalı ve uygulayacağınız ısıtıcının da üzerinde bir ince bez muhakka olmalıdır.

Eğer evinizde sıcak su torbası yada herhangi bir ısıtıcı yoksa havluyu ısıtıp da koyabilirsiniz.

Bu uygulama ile ağrınız önemli ölçüde azalacaktır.

2. Karbonat

Karbonat yemekten sonra midede oluşan ekişmeye iyi gelmektedir.Karbonatın en etkili silahı ise midede bulunan aitleri etkisiz hale getirerek ,midede oluşan ekşime semptomlarını azaltmaktır.

1/4 oranında karbonatı 1 su bardağı suya koyun ve eritin.Daha sonra bu suyu tüketin.Eğer bu sodalı alkali suyu içerseniz ardından hemen ilaç almayın en az 2 saat bekleyin ilaç almak için.

Karbonatlı suyun hemen ardından ilaç içilmemesinin sebebi ise ilacın etki alanını kısıtlamasıdır.

3. Yatarken kesinlikle düz bir şekilde uzanmayın , baş kısmınız gövdenizden yukarı olmalıdır.

Karın ağrısı şikayetiniz varsa yatarken düz yatmak en son yapmanız gereken olaydır.Bu pozisyonda yatmamanız gerekmektedir.Bunun en önemli sebebi ise boğaz kısmı ve mide seviyenizin aynı olmasıdır.Boğaz ve mide seviyesi aynı durumda olursa midemizdeki asitler kolaylıkla akar ve midemizde ekşimeye sebep olur.

Uzanmak ve uyumak istemiyorsanız yatakta bir süre oturun.Yada uyku saatiniz geldiyse yastığınız mümkün olduğunca yüksek olmalıdır.

4. Brat diyeti

Brat diyetinin içeriği Muz ,pirinç elma püresi ve tost olarak yapılır.Bu diyetin en önemli özelliği ise hafif olması ve sindirim açısından kolay olamsıdır.

Sürekli mide bulantısı ,kusma , ishal sorunları yaşıyorsanız , öncelikle beslenme ve yemek yeme alışkanlığını değiştirmeniz gerekmektedir.Öncelikle o gün hafif olacak şekilde bu söylediğimiz brat diyetinden azar azar yemeniz gerekmektedir.

5.Lifli yiyecekler tüketin.

Lifli yiyecekler herzaman bağırsak dostudur.Gün içerisinde yeteri miktarda lifli gıdalar tükettiğinizde dışkınız yumuşak olacak ve kabızlık ortadan kalkacaktır.

Lifli yiyecekler tükettiğiniz zaman mide şişkinliği ve gaz problemleriniz ortadan kalkacaktır.

Lif içeren besinler meyveler ,sebzeler , tahıllar dır.

Devamlı olarak sindirim sorunları yaşıyor ve mide ağrıları çekiyorsanız , bu durum sağlığınızla ilgili bir takım sorunların olduğuna işarettir.

Muhakkak uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...