Kaç Farklı Astroloji Vardır? 

22 Nisan 2022

Kaç Farklı Astroloji Vardır? 

Astroloji, Latinceden gelen “Astrologia” anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı “yıldız hesabı” olmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak burç falcılığı olarak bilinmesinin temel nedeni ise günlük burç falları, diğeri ise TDK’nin sözlükte “yıldız falcılığı” olarak tanımlaması da olabilir. Batı dillerinde bu sözcüğün tanımı gök cisimlerinin hareketlerinin, birbirlerine olan açıları ve konumlarının dünya üzerindeki insan yaşamına olan etkisidir. 

Teknolojik gelişmelerin başlaması ile birlikte insanlar gök cisimlerini izlemiş ve yıldızların ve gezegenlerin konumsal hareketlerine göre insanlarda ne gibi değişimler olduğunu kayıt etmiştir. Bu şekilde burçlar ve kronolojik kayıtlar ortaya çıkmıştır. Ancak astrolojinin türleri de zamanla ortaya çıkmıştır. Buna göre kaç farklı astroloji vardır? Birlikte öğrenelim.

Astrolojinin Türleri

Astroloji her toplum, kültür ve dönemde farklı şekillerde ele alınmıştır. Bundan dolayı birçok türü bulunmaktadır. Örneğin; Sümerler, sabit yıldız kümelerini kendi hayatlarını açıklarken kullanmışlardır. Bundan dolayı gök tanrı inançları yaygın olarak kullanılmıştır. Astrolojiye merak duyan insanlar kaç farklı astroloji vardır? Diye sormaktadır. En çok bilinen 4 astroloji türü ise şöyledir;

  • Babil astrolojisi
  • Batı astrolojisi
  • Çin astrolojisi
  • Hint Astrolojisi

Babil Astrolojisi

Babil döneminde kullanılan astroloji türüdür. Bu dönemde yalnızca beş gezegenin varlığı bilinmekteydi. Güneş, Ay ile birlikte sayarsak toplamda 7 tane gök cismi tanılıyordu. Bunlar kendi mitolojik tanrıları ile birlikte eşleştirilmekteydi. Bu dönem gök bilimciler dünya üzerinde gerçekleşen doğa olaylarını bu gezegenlere ve onlarla ilişkilendirdikleri tanrılarına bağlayarak açıklarlardı. 

Batı Astrolojisi

Helenistik astrolojinin devamı olarak görülen bu türde günümüzde halen kullanılmakta olan astrolojinin devamı niteliğindedir. Genel olarak burcunuz, yükselen burcunuz doğum haritalarımız gibi kavramlar ya da gazetelerde, bloklarda yayımlanan günlük burçlar hep batı astrolojisine dayanmaktadır.

Çin Astrolojisi

Çin astrolojisi modern takvim yerine antik çağ Çin takvimini esas almaktadır. Ay’ın devirleri ile güneşin kısmi hareketlerine göre yapılan hesaplarla oluşturulmaktadır. Çin astrolojisinde Güneş ve Ay devir hesaplarının yanında ayrıca Çin felsefesinin 5 elementine dayanmaktadır. 12 sembolik hayvan yılı olarak kullandıkları bir sistem olarak kullanılmaktadır. 

Hint Astrolojisi 

Bir diğer adı olan vedik astrolojisidir. Geleneksel olarak Hindu astrolojisi sistemi olarak bilinmektedir. M.Ö. 4000 yıllarından günümüze kadar gelmiştir. Bu astrolojine bugün ay astrolojisi de denmektedir. Hesaplamalar batı astrolojisinden farklıdır ve Ay temas alınır.

Bunların yanı sıra yaygın olarak kullanılmasa da varlığı bilinen Celtics astrolojisi, Kızılderili astrolojisi, mitolojik astroloji, maya astrolojisi, Osmanlı astrolojisi, Arap ve İran astrolojisi de bilinmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Astrolojik Kişilik Nedir?

26 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik Nedir?AstrolojiAstroloji, çeşitli gök cisimlerinin, insan karakteri v...

Farklı Takvimlere Göre Burçlar

25 Mayıs 2022

Farklı Takvimlere Göre BurçlarAstroloji; gök cisimlerin insanın karakteristik özellikleri ...

Burçların Genel Kültür Seviyeleri

25 Mayıs 2022

Burçların Genel Kültür SeviyeleriKOÇEgoları yüksek olan koç burçlarının genel kü...

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel Bağlılık

25 Mayıs 2022

Astrolojik Kişilik ve Örgütsel BağlılıkAstrolojik KişilikGökyüzünde bulunan 12 bur...