Kaç Farklı Toprak Çeşidi Vardır?  

2 Nisan 2022

Kaç Farklı Toprak Çeşidi Vardır?  

Toprak türleri açısından oldukça zengin olan ülkemizde toprak türleri farklı bölgelere yayılış gösterir ve farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bir bölgedeki toprak tipinin doğru bir şekilde anlaşılması, o bölgede yetişen bitki türlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu durumda kaç farklı toprak çeşidi vardır soruları gün yüzüne çıkmaktadır.  

Kumlu Toprak  

Kumlu topraklar en iyi bilinen toprak türlerinden biridir. Bu toprak tipinde kum yüksek, kil azdır. Kumlu topraklar bu bakımdan "hafif topraklar" olarak da bilinir. Kireçtaşı, granit ve kuvars gibi kayaların aşınması sonucu kumlu topraklar oluşur. Kumlu toprak türlerinin diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir; Kumlu topraklar, tarımı en kolay toprak türlerinden biridir. Vücutlarındaki suyu hemen boşaltmaları özellikle ilkbaharda yoğun sulama gerektiren kumlu topraklara neden olur. Yağışlı mevsim ve kış aylarında sulama gerektirmezler.  

Killi Toprak  

Toprak türleri denilince akla gelen diğer bir  toprak türü de kildir.  
Kışın nemi tutan ve soğuyan, yazın  kurumaya uygun bir topraktır. Bu nedenle yaz aylarında kuruyabilir ve çatlayabilirler. Kil parçacıkları arasındaki mesafe kilin suyu tutmasını sağlar. Bakımı biraz zor olan bu toprağın drenajı çok zayıftır. İnce taneli olmasından dolayı bu tip topraklarda ağaç ve meyve yetiştirmek çok zor ve zahmetlidir. Kil yetiştirmek istediğinde, organik madde eklenerek fiziksel özellikleri geliştirilebilir.  

Kireçli Toprak  

İşlenmesi en zor olanlardan biri olan kireçtaşı toprağı; Bol miktarda kil, kireç, taş, humus ve kum içerir. 

Su geçirmeyen kalın kireçli toprak çeşididir. Çok sulama ve gübreleme gerektiren kuru yapısı nedeniyle tarım yapmaya uygun bir toprak değildir. Ekim yapıldığında kalın kireçli toprak, demir ve magnezyum gibi minerallerin bitkinin köklerine ulaşmasına izin vermemektedir.  

Humuslu Toprak  

Humuslu toprakta, sadece ana kaya tortuları ve mineralleri değil, aynı zamanda orada büyüyen dallar ve kökler de vardır. Humuslu toprakların diğer özellikleri şu şekilde sıralanabilir. 

Humus toprağı çok yüksek su tutma kapasitesine sahiptir. Organik maddece zengin humus, bir bitkinin ihtiyaç duyabileceği tüm vitamin ve mineralleri sağlar. Koyu humuslu toprak, kara toprak olarak da bilinir. 
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...