Kadınlar İçin En İyi Savunma Sporları

6 Ağustos 2021

 

Savunma sporları kadınlar tarafından oldukça ilgi gören popülerliği her geçen gün artan spor dallarıdır. Kadınlar hayatlarının her alanında ve her anında güçlü kalmalı kendilerini, çevrelerini, bedenlerini ve haklarını savunmalıdırlar. Konu savunma olunca kadınlar tarafından en çok tercih edilen savunma spor dallarını sizler için derledik.

 

 

Kadınlar İçin En İyi 6 Savunma Sporu 

Karate

Silahsız savunma sporudur. Japonlara özgü bir savaş sanatıdır. Öz savunma sağlamak için öğrenilebilecek en iyi savunma sporları dallarından biridir. Karate kişinin bedensel ve zihinsel olarak kendini eğitmesini sağlar. Üç kısımdan oluşan antrenmanları vardır. Kihon, temeli oluşturan tekniklerin tek tek çalışılmasıdır. Kata, karatenin kuşaktan kuşağa ulaşması için sıralanmış ve önceden belirlenmiş tekniklerin belirli bir sıra halinde uygulanmasıdır. Kumite, antrenmanlarda uygulanan dövüş aşamasıdır. Karatede kuşaklar ile derecelendirme yapılır. Kuşaklar beyaz ile başlayıp sırasıyla tecrübe edindikçe kahverengi ve siyaha doğru değişir.

Boks

Roma ve Antik Yunandan beri yapılan bu savunma sanatı kuvvet güç ve kondisyon gerektiren bir spordur. Kadınların öz savunma yapabilmeleri için kullanabilecekleri sert bir spor dalıdır. Boksun çok fazla hareketten oluşmaması öğrenmeyi kolaylaştıran bir durumdur. Kondisyon gerektiren bu spor dalı kalori yakmada da etkilidir.

 

 

Kick Boks

 Tayland boksu ve batı boksunun geliştirilmiş halidir. Tüm vücudu koordinasyonlu şekilde çalıştırdığı için öz savunma sanatları arsında en etkililerindendir. Boksa ek olarak tekmeyi de barındırdığı için bacak kaslarımızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Karşınızdakine fazla yaklaşmadan da kendinizi savunma imkânı sunar bir savunma sanatıdır. Ayrıca düzenli yapılırsa kendinizi deşarj etmenizi ve stresinizi azaltmanızı sağlar.

Aikido

İnsanın kendi yaşam gücüyle bütünleşmesi ve onunla gelişmesini amaçlayan bir Japon savaş sanatıdır. Aikido'da amaç kendini savunmak olduğu için savunma sporları içinde en iyilerinden biridir. Karşınızdakinin hareketlerinden faydalanarak ona karşı kendinizi savunmanızı sağlar. Beden ile ruh arasındaki uyumu sağlamak için kullanılır. Karşınıza çıkabilecek tüm negatif duygulara karşıda koruyucu bir savunma içerir. 

 

 

Judo

Kelime anlamı olarak nezaket yolu anlamına gelen judo rakibin hareketlerini önceden tanıyıp ona göre karşılık verdiğimiz bir öz savunma sanatıdır. Judo eğitim aşamasında en uzun süren ve zorlayıcı bir temele yatmaktadır. İç benliğe dönmeyi hedefleyen bir felsefeye sahiptir. Rakibin hareketlerini önceden sezmek için uzun bir öğreti temeline dayanmaktadır. 

 

 

Wing Tsun (Wing Chun)

Güney Çin kökenine dayanan bir öz savunma sanatıdır. Amaç tehlike anında rakibi en etkili şekilde etkisiz hale getirmektir. Etkili ve sade tekniklere dayanır. Felsefesi rakibin üzerine doğrudan ve sürekli olarak hareket etmektir. Hareketlerden değil dört prensibin beş mesafede uygulanmasından oluşur. Bu prensipler: yol boş ise ilerle, yapışık kal, gücün karşısında durma ve takip ettir. Beş mesafesi ise şunlardır: yumruk mesafesi, diz, kafa ve dirsek mesafesi, tekme mesafesi, tutma, atma ve burkma mesafesi, son olarak yer dövüşüdür.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...