Kadınların Alması Gereken Vitaminler

14 Temmuz 2021

 

Kadınların alması gereken vitaminler kadın sağlığı açısından son derece önemlidir. Çünkü kadınlar zaman içerisinde yaş ve kiloya bağlı olarak çeşitli fiziksel değişikliklere maruz kalmaktadır. Bu değişikliklerin olumlu bir şekilde gerçekleşmesi için kadın vücudu her zaman düzenli ve dengeli beslenmelidir. Çünkü besin ya da vitamin yetersizliği gibi durumlar erken yaşlanma başta olmak üzere pek çok istenmeyen durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Her kadın içerisinde bulunduğu döneme göre birtakım vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bu vitaminler konusunda eksiklik hissetmemek için düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Kadınların düzenli olarak alması gereken vitaminler kadın sağlığını uzun vadede sağlamaktadır.

 

 

Kadınların Alması Gereken Vitaminlerin Etkileri

Kadınların alması gereken vitaminler; A vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B7vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitaminidir. Bu vitaminlerin etkileri şunlardır;

1- A Vitamini

 A vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatan aynı zamanda kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan oldukça önemli bir maddedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalanma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Dişleri koruyarak çürük oluşumunu engellemektedir. Zara gören mukozanın kendini yenilemesine yardımcı olmaktadır.

 

 

2-C Vitamini

C vitamini dokularda büyümeyi hızlandırarak kanser oluşumunu engellemektedir. Ayrıca kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olarak doku hasarlarını kolayca önlemektedir. Pek çok hastalığın oluşmasını engelleyerek vücudu korumaktadır.

3-D Vitamini

Kadınların alması gereken vitaminler içinde yer alan D vitamini adeta gençliğin formülü olarak görülen bir vitamindir. Yaşlanma nedeni ile en çok zarar gören kemik dokusunun canlanarak daha güçlü bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Kemik erimesini önleyici özelliğe sahiptir. Başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın oluşma riskini ortadan kaldırmaktadır.

 

 

4-E Vitamini

Bu vitamin gençleştirici özelliğe sahip olduğundan yıpranan cilt dokusunu hızlı bir şekilde onarmaktadır. Özellikle kozmetik sektöründe bu vitaminden sıkça faydalanılmaktadır. İnsan vücudunda oluşmuş yaşa bağlı deformasyonları tedavi etmektedir.

5-K Vitamini

Kemikleri güçlendirerek bağışıklığı yükseltmektedir. Ayrıca kalp krizine karşı son derece faydalıdır. Kan pıhtılaşmasını önleyerek damar yolu sıkıntılarını gidermektedir.

6-B2 Vitamini

Yorgunluğu azaltan ve büyümeye yardımcı olan bir vitamindir.

7-B6 Vitamini

Kadınların alması gereken vitaminler arasında yer alan bu vitamin ise hafıza kaybının önlenmesinde son derece etkilidir.

8-B7 Vitamini

Kolesterol seviyesini düzenleyerek kemik iliğini ve kemik büyümesini olumlu yönde etkilemektedir.

 

 

9-B9 Vitamini

Alzheimer ve depresyon gibi sağlık sorunlarını önleyerek doğurganlığı artırmaktadır. Hamile hanımlarda bebek gelişimine katkı sağlamaktadır.

10-B12 Vitamini

Sinir sistemi ve beynin işleyişi açısından son derece önemlidir. Pek çok ruhsal sıkıntıyı engellemektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...