Kafe ve Bar İşletmelerinin Dekorasyonlarında Konseptin Önemi  

24 Haziran 2021

 

Kafe ve bar işletmelerinin dekorasyonlarında konseptin önemi işletmenin tarzını belirleyebilmesidir. Bu tarz mekanlarda renk, aydınlatma, düzen ve tasarım çok önemlidir. Özellikle bu sıcak yaz günlerinde dinlenmek, eğlenmek için gidilen kafe, bar gibi işletmeler ev ve iş yerlerinin dışında en çok zaman ayrılan yerler olabilmektedir. Kafe ve barlarda müşterinin nasıl memnun kalacağını belirleyecek birçok unsur vardır. Bu unsurlardan birisi ise dekorasyonlardır. Bu yüzden de her kafe ve barın kendine özgü bir dekorasyonu olmalıdır. Bu dekorasyonlar hem kafe ve barınızın stilini belirler hem de göze hitap eder. Ayrıca kafe ve barınızın ayırt edilmesini sağlamakta ve akılda kalıcılık açısından önemli bir yer taşımaktadır. Kafe ve bar gibi işletmelerin dekorasyon için dikkat etmesi gereken unsurlar şunlardır:

 

 

Renk  

Kafe ve bar dekorasyonların da renk çok önemlidir. Renk ikna ilişkisini artırır ve beyne farklı bir his verir. Yiyecek ve içecek alanlarında ki renk ambiyansları müşterilere farklı bir ortam hazırlar ve müşteri hislere dayalı çekici bir etken kazanır. Renk uyumu göze hoş gelerek beyinde kalıcılık hissi de sağlamaktadır.   

 

 

Aydınlatma  

Kafe ve bar gibi mekanların dekorasyonlarında rengin önemi; doğru eşyaları, mobilyaları, masaları daha hoş gösterirken güzel bir ortam da oluşturur. Bu durumda ise gelen müşteri mekâna ilk girdiğinde olumlu bir etki ile karşılaşacaktır. Loş bir aydınlatma ile mekâna sıcak bir görünüm katarak samimi bir ortam sağlayabilirsiniz. Aydınlatma ne kadar iyi yerleştirilirse mekân kendini o kadar belli etmektedir. 

 

 

Düzen  

Kafe ve bar gibi mekanlarda ortamın düzeni çok önemli bir yer taşır. İç dekorasyon kadar dış taraftaki dekorasyon da oldukça önemlidir. Bu görsel planı korumak için görsel düzenleme planı yapmanız gerekmektedir.  

Mutfak Tasarımı  

Kafe ve bar gibi mekanlarda dekorasyonun bir diğer önemli kısmı ise mutfak tasarımıdır. Bu yüzden de şıklığı ve uyumu korumak önemlidir. Bunu korumak için ciddi yatırımlar gerekmekle birlikte hem hijyen hem de görünüm açısından iyi bir mutfak tasarımı şarttır. Yemek hazırlamanızı ve servis hızınızı yavaşlatacak olan mutfak tasarımı işlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebepten dolayı mutfak dekorasyonlarının genişliğinden faydalanarak sizde en uygun mutfak tasarımını belirlemelisiniz.  

 

 

İç Dekorasyon 

İç dekorasyonlar, mekânın tasarımını belirlemektedir. Bu aşamada mobilya, duvar, aksesuarlar gibi birçok şeyin uyumu birlikte düşünülmektedir. Bu yüzden de iç dizayn, geniş alanlar oluşturmak, görsel tamlamayı sağlamak, daha aydınlık ortam oluşturmak için oldukça önemlidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Mobilyaların Dekorasyona Etkileri

8 Mayıs 2022

Mobilyaların Dekorasyona Etkileri  Mobilyaların dekorasyona etkileri herkes tarafından bili...

Doğayı Evinize Taşıma Yöntemleri

7 Mayıs 2022

Doğayı Evinize Taşıma YöntemleriGünümüz şartlarında insanların hızlı ve yorucu haya...

Feng Shui Felsefesi ile Ev Dekorasyonu

6 Mayıs 2022

Feng Shui Felsefesi ile Ev DekorasyonuFeng Shui felsefesi ile ev dekorasyonu yapılabilmesi içi...

Çocuk Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli

5 Mayıs 2022

Çocuk Odası Tasarlarken Nelere Dikkat EdilmeliÇocuk odaları bir evin en canlı ve renkli oda...