Kakule Nedir? Faydaları Neler?

1 Mart 2021

Hindistan'da getirilen kakule sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Son dönemlerde daha çok tercih edilmeye başlayan kakule bir çok hastalıkta faydaları görülmüştür.

Bir çok alanda kullanılan kakulenin faydalarını paylaşacağız.

Ağız Kokusuna Çözüm

Bir türlü ağız kokusunda kurtulamıyorum diyorsanız kakuleyi denemelisiniz. İyi bir baharat çeşidi olan kakule ağız kokusunda hoş bir koku bırakacaktır. Antibakteriyel özelliği olan kakule, kişinin ağız içinde bulunan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Böylece ağız içinde oluşan bakterilerden kurtularak ağız kokusunu yok etmiş olacaktır. Ağız içinde bulunan mikropların temizlenmesi ile diş çürümesinin önüne geçecektir. Bir çok aktarlarda olan kapsül şeklinde satılmakta. Bu kapsülleri kullanarak ağız kokusunu bitirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise, tohumunu alıp sıcak suda demleyin ve ağızda gargara yapabilirsiniz.

Sindirime faydası

Bir çok kişinin yaşadığı sindirim sistemi sorununa iyi gelir. Sindirim sorunları nedeniyle oluşan kabızlık, asitlik, hazımsızlık ve mide sorunları gibi durumlarda oldukça etkili bir yöntemdir. Gaz giderici özelliği bulunan kakule, böylece kişide sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Mide de yaşanan kramp ve şişkinliğe iyi gelmektedir. Reflü ve mide ağrısında oldukça faydalı bir besin türüdür.

Böbrekleri korur

İdrar söktürücü özelliği olan kakulenin, böbrek sağlığında faydalı rol almaktadır. Düzenli kullanımda böbrekte meydana gelen idrar problemine iyi gelir. Böbrekte taş oluşumunu azaltmaktadır. Fazla idrara çıkma ve ağrılı geçen idrar yapma problemlerinde iyi sonuçlar vermektedir. Yani böbrek sağlığında oldukça faydalıdır kakule.

Depresyona faydası

Tam bir anti depresan diyebiliriz. Kakulede bulunan sakinleştirme özelliği sayesinde kişide oluşan kaygı, panik atak ve bunun gibi benzer durumlarda faydalı olacaktır. Uyumadan önce hazırlamış olduğunuz kakule çayını tükettiğinizde vücudunuzda sinir sisteminizde sakinleşme ve gevşeme olacaktır.

Cilt sağlığına faydaları

Eğer cildinizde faydalı ürünler kullanmayı tercih ediyorsanız, kakule yağını denemelisiniz. Kakule yapraklarında alınan uçucu yağlar bulunmaktadır. Bu yağ sayesinde cildinizde meydana gelen lekelerin yok olmasına ve gözeneklerin açılmasına, temizlenmesine yardımcı olacaktır. Akne ve sivilcelerden kaynaklı oluşan döküntüleri de yok etmektedir. İçinde var olan antioksidan sayesinde daha canlı bir cilde sahip olacak ve yaşlanmayı geciktirecektir.

Nasıl kullanılmalı?

Aktarlarda yağını bulabilirsiniz.

Toz olan kakuleyi yemeklerde kullanılır.

Kakuleden çay yapılabilir.

Yapılışı

1 çorba kaşık kakule

Yarım litre sıcak su

Bal yada esmer şeker ( isteğe bağlı )

Sıcak suyu bir kap yada çaydanlığa ekleyin.

Eğer kabuklu kakule var ise, 3 tane kakuleyi kırın ve çekirdeklerini suya koyun. Ama toz hallinde kullanılacak ise bir çorba kaşık kakuleyi sıcak suya koyun. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenen kakule çayını ılık olarak için.

Dilerseniz bal ve esmer şeker ile tatlandırabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...