Kamburluk Nasıl Önlenir?

19 Nisan 2022

Kamburluk Nasıl Önlenir?

Kambur duruş pek çok kişinin farkında olmadan vücudunun düz bir şekilde tutulamaması durumundan kaynaklanan bir duruş bozukluğudur. Özellikle masa başı görevi olanlarda daha sık rastlanılan bu durum derecelerine göre değerlendirilmektedir. Bilgisayar başında geçirilen sürelerin uzaması ile her geçen gün kamburluk problemi ile karşılaşma sıklığı artmaktadır. Bunun dışında akıllı telefonların hayatımıza hızlı bir şekilde dahil olması ve onlara bakarken geçirdiğimiz sürenin her geçen gün artması ve duruş bozukluğunun bu aktiviteler esnasında da istemsiz olarak devam etmesi kamburluk problemlerini arttıran davranışlardandır. Kamburluk sadece çalışma koşullarından değil bazı durumlarda da doğuştan gelen bozukluklardan da kaynaklanabilmektedir. Peki bu kadar yaygın bir olumsuzluk haline gelen kamburluk nasıl önlenir? Bu sorunun cevabı için özellikle son dönemlerde sosyal medya uygulamalarında ve uzman doktorlar aracılığı ile pek çok farklı tedavi şekli ve egzersiz programları önerilmektedir. Bu egzersiz önerilerinden en sık tavsiye edilen birkaç tanesi yazımız ekinde belirtilmiştir.

  • Ayakta düz bir şekilde dururken iki elinizi yukarı kaldırın. Sonra ani olmayan hareketler ile tam bir yay çizerek iki elinizi sırtınızın arkasında birleştirin. Burada önemli olan nokta eliniz ile yüz seksen derece yay çizerken belinizde bulunan omurların sıkılaştığını hissetmenizdir. Bu hareketi günlük düzenli bir şekilde on kereye yakın tekrarlamanız ve özellikle sabah akşam şeklinde yapmanız sırt ağrılarınız ve duruş bozukluğunuz için iyi gelecektir.
  • Masa başında çalışırken ayağa kalkmadan sırtınızı rahatlatarak kamburluğu önleyici hareketler de yapabilirsiniz. Bunun içim başınızı önce sağa yatırıp beş saniye kadar beklemelisiniz. Sonra sola yatırarak yine aynı zaman bekletmeli ve aynı hareketi öne ve arkaya doğru yatırarak devam ettirmelisiniz. Bu hem boyun kaslarınızı rahatlatacak hem de gün içinde kamburluk veya duruş bozukluğundan kaynaklı yaptığınız hareketlerin vücudunuzda yarattığı tahribatları hafifletecektir.
  • Yüksek bir sandalyede dik otururken dizlerinizi kendinize doğru çekerek on saniye kadar beklemeniz ve bu hareketi günde üç dört defa tekrarlamanız kamburluğu önleyecek hareketlerdendir.
  • Bir oklava yardımı ile yavaş hareketler ile kollarınızı bel hizasında indirip kaldırmanız da duruş bozukluğu için ideal egzersizlerdendir.

 Bu egzersizlerin her gün düzenli bir şekilde yapılması kamburluk ve duruş bozukluğu gibi problemlerin yaşanmasının önüne geçebilmektedir. Bunun dışında kamburluk problemi yaşama potansiyeli olan kişilerin mutlaka gün içerisinde duruşlarını sık sık düzeltmeleri ve kendilerini bu konuda gözlemlemeleri gerekmektedir. Spor ve egzersiz programları günümüzde kamburluk tedavisinde en sık başvurulan yöntemlerden biri olsa da hastalığın tedavisi için mutlaka uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...