Kamburluk Nedir?

3 Ocak 2022

Kamburluk Nedir?

Kifoz halk arasında bilinen adıyla kamburluk nedir sırt omurgasında belirgin olarak gözlemlenebilen eğriliğe bağlı şekil bozukluğudur. Kamburluk ortaya çıkmasında pek çok etkenler olmakla birlikte sıkça doğru oturma pozisyonlarına dikkat edilmemesinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra gebelikten kaynaklanan (konjenital) kifoz hastalığının da yaygın olarak görüldüğüdür. Kamburluğun belirtileri ve tedavileri de hastanın yaşına, fiziksel durumuna bağlı olarak fizik tedavi ile ya da cerrahi müdahale ile sağlanmaktadır.

Kamburluğa Neden Olan Faktörler

Kamburluk (kifoz) sorununun ortaya çıkmasında öne doğru aşırı eğik açıyla oturmak, uzun süre oturmak, dengesiz beslenme, omurganın disklerinde dejenerasyon meydana gelmesi kamburluk nedir sorununun belirginleşmesinde sıkça kendini gösteren faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gebeliğin sonucu olarak da yine kamburluk sorunuyla karşı karşıya kalınması da yine sıkça kendini gösteren durumu ortaya koymaktadır. Hamileliğin ilk evresinde (4-6. haftalar) omurganın diskinde segmentasyon meydana gelmemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gebelik sonrasında da kifoz hastalığının yaygın olarak kendini belli etmesi durumu da söz konusudur.

Kamburluk ve Tedavi Yöntemleri

Kamburluğun sıkça uygulanan tedavi yöntemleri arasında kuşku yok ki fizik tedavi gelmektedir. Fizik tedavi ile korse kullanımı sağlanarak anormal açının düzeltilerek öne doğru eğilen deformasyon olmuş disklerin yeniden doğru açıyı koruması amaçlanmaktadır. Ancak özellikle orta ve ileri yaş gruplarında kamburluk nedir korse ile kamburluk tedavisi pek de mümkün olmamaktadır. Bu durumda hastalara cerrahi müdahale gerektirmektedir. Cerrahi müdahalede eğik açının tespit edilmesinin ardından çubuk ve vidalar yardımıyla stabilize hale getirilerek ardından kemik greftinin yerleşimi sağlanır. Bu sayede yeni kemik büyümesi uyarılarak omurganın çok kısa süre içerisinde yine dik açı halini alması amaçlanır.

Kamburluk tedavisinin korse ile tedavisinde ise küçük yaş grupları için mümkündür. Korse tedavisinde zaten amaçlanan var olan anormal görünümün düzeltilmesi değil ilerlemenin önüne geçmek veya kamburluğun ortaya çıkmasını tamamen ortadan kaldırmaktır. Kamburluk tedavisinde yine bir başka uygulama olarak fizik tedavi de sıkça hekimlerin uygulamaya gittikleri bir diğer tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fizyoterapistler tarafından omurganın güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen egzersiz çalışmaları sayesinde yine kamburluğun önlenmesi hedeflenmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...