Kan Pıhtılaşmanın Hayat Kurtaran 8 Erken Belirtisi

8 Aralık 2020

Kan pıhtılaşması sonucu oluşan rahatsızlıklar sonucun da her sene binlerce insan ölüyor. Oldukça fazla yaşanan ve tedavileri yapılmasına rağmen kan pıhtılaşması sonucun da hayatına veda eden kişi sayısı artmaya devam ediyor. Sebebi ya hiç fark edilmiyor yada geç fark ediliyor. Şimdi size 8 erken belirtisinden bahsedelim.

Tabi ki alınacak tedbirler var. İlk olanı ise bu konu hakkında herkesi bilinçli ve bilgilendirmek gerekiyor. Vücut bu belirtileri size öncede veriyor aslında. Bunları anlamanız yada bir hekime gitmeniz gerekmekte. Damarda hasar olması ve kanın akışına izin vermediği için belli bir yerde kalarak orada pıhtılaşmaya sebep oluyor.

Pıhtılaşan kan daha ileriye gidemez ve orada kalır. Pıhtılaşma daha çok kalp yetmezliği veya kalp krizine sebep oluyor. Kan pıhtılaşmayı sadece bir konuya veya bir hastalığa bağlamak doğru değildir. Bu olay her hastada farklı göstermektedir. Bizlerin yapması gereken ilk şeyler ise, belirtileri anlamak ve hemen bir doktora başvurmaktır. 8 Belirti..

Bacakta oluşan şişlik

Daha çok kan pıhtılaşması bacaklarda yaşanır. Bacakta meydana gelen kan pıhtılaşması, kanın akışını önler ve orada şişme ve kırmızılık oluşur.

Bacakta hassaslık yada acı olma

Derin ven trombozun ilk belirtileri aynı şekilde bacak ve baldırda olur. Bu durumda bacağınıza dokunduğunuz an acı hissedersiniz.

Damarlara paralel olan kırmızı çizgi

Eğer damarlarınızda paralel bir şekilde çizgiler, yani kırmızı çizgiler gördüyseniz buda bir işaret diyebiliriz.

Göğüs ağrıları

Eğer akciğerinizde kan pıhtılaşması meydana geldiyse mutlaka doktora gitmelisiniz.

Burada olan belirtiler ise, göğüste iğne batıyor gibi hissin olması. Sırtınızda yada göğsünüzde çok keskin bir acı duyabilirsiniz. Bu keskin acı diğer göğüs ağrılarında daha fazla ve baskın olur.

Nefes almakta zorlanma

Eğer nefes alırken zorlanıyorsanız bunu ciddiye almalısınız. Kalbiniz hızlı ve nefes alırken zorlanıyorsanız, soğuk şekilde terleme oluyorsa, baş dönmesi ve bayılma olursa, akciğerinizde pıhtılaşma olmuş diyebiliriz. Eğer bu belirtiler sizde oluyorsa mutlaka ciddi alın ve doktora gidin.

Kuru kuru öksürük

Eğer hasta değil ve sürekli öksürüyorsanız akciğerinizde kan pıhtılaşması olabilir ve daha dikkatli olmalısınız. Göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma, kalp çarpıntısı gibi belirtilerdir. Çok az olsa da kanlı gelen balgam da olabiliyor.

İshal ve kusma

Eğer bağırsaklarınız da bir kan pıhtılaşması var ise, karnınızda şiddetli ve keskin bir acı oluşur. Kusma, kanlı gelen ishal ve baş ağrısı en fazla olan belirtilerdir.

Çok şiddetli baş ağrısı

Kan pıhtılaşması beyin oluşursa felç olabilirsiniz. Çok fazla baş ağrısı beyine yeteri kadar oksijen gitmediğinde ortaya çıkar. Görmekte ve konuşmakta zorlanır ve güçlük çekersiniz.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...