Kanser Genetiği Nedir?

3 Ocak 2022

Kanser Genetiği Nedir?

Kanser genetiği kanser riskinin bireyin kalıtsal yatkınlığının saptanması olarak tanımlanır. Kansere yakalanma durumu kendi başına irsi (kalıtsal) bir süreci tanımlar. Kanser genetiği %10 aileden kaynaklanan etkenlerle kendini belli eder. Bu nedenle kanser genetiği nedir denildiği zaman söz konusu bu kansere yatkınlık durumu ortaya çıkacaktır.

Sıkça ailevi kalıtsal sorunlara bağlı gelişen meme kanseri, prostat kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi kanser hastalıkları mutasyon durumunun meydana gelmesinden ibarettir.

Kanser Genetiğinde Mutasyonun Rolü

Kansere yatkınlıkta kuşkusuz mutasyon oldukça etkin rol oynar. Sperm veya ovum hücrelerindeki mutasyon hem o birey hem de kendisinden sonraki iki kuşağı da etkileme özelliğine sahiptir. Germline mutasyonları kanser genetiği nedir sorusuna yanıt veren temel rolü oynamaktadır. Germline mutasyonların bir diğer türevi olansa somatik mutasyonlardır. Bu mutasyonlar germline mutasyonun aksine kuşaktan kuşağa taşınmayan ve sadece o bireyde görülen kansere yatkınlık durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Kansere Yatkınlıkta Genlerin Rolü

Germline mutasyonları kansere neden olan temel taşıyıcılardır. Bununla birlikte kansere yatkınlıkta genlerin de kuşku yok ki son derece önemli rolü vardır. Bu genler ise tümör süpresör genler tıptaki tanımıyla TSG olarak ifade edilir. TSG bekçiler ve bakıcılar olarak adlandırılan ve genomun bütünlüğünün korunmasında son derece etkili organik yapıyı teşkil etmektedir. 

Bu organik yapıda heterozigot kaybının ortaya çıkması vücutta mutasyonun birikmesine ve dolayısıyla kanser hastalığına davetiye çıkarmasına neden olur. Bu da kanser genetiği nedir sorusuna tam olarak karşılık gelecektir. Bütün bu durum dikkate alındığı zaman kansere yatkınlıkta genlerin de yadsınamaz rolü olduğu söylenebilir.

Bireyin meme, pankreas, lösemi, uterus gibi kanser hastalıklarına yakalanmada sözü edilen bu bekçiler ve bakıcılar olarak adlandırılan TSG genlerinin önemi büyüktür. DNA kodlarının tamamlanması ve onarılmasında son derece etkin rol oynar. Kanser genetiği denildiği zaman kanser riski tanımlanır. Bireyin aileden kaynaklı etkenler göz önünde tutulduğu zaman kansere yakalanma riskinin de bir hayli fazlaca olduğunu elbette belirtmek mümkün olacaktır. Kansere yatkınlık 45-55 yaş aralıklarında en yüksek risk grubunu teşkil etmektedir. Kansere yatkınlıkta germline mutasyon taşıyıcılarında kuşku yok ki önceki kuşak bireylerin kanser hastalıklarından birine yakalanması sonucu tetikler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...