Kanserde Erken Teşhisin Önemi

6 Mart 2022

Kanserde Erken Teşhisin Önemi

Günümüzde kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri listesinde ikinci sırada yer almakta olan kanser hastalığı günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2012 yılı itibariyle 8,2 milyon kişinin başta akciğer, karaciğer, mide olmak üzere çeşitli kanser türevleri sebebiyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, değişen ve gün geçtikçe ilerleyen teknolojiye rağmen 2030 yılında kansere bağlı ölümlerin 13,1 milyon kişiye kadar çıkacağını söylüyor. Rakamlar bu kadar ürkütücü hal alıyorken kanserde erken teşhis de kanser hastalığıyla mücadelede çok önemli bir rol oynuyor. Peki bu çoğu insanın ölümüne neden olan ve ölüm nedenlerinin ikinci sırasında yer alan kanser nedir? 

Kanser Nedir?

Kanser, vücudun temel yapı taşları olan hücrelerin hastalığıdır. Kanser hücrelerin nasıl davrandığını kontrol eden genlerdeki değişikliklerden kaynaklanır. Genel olarak kanser, vücuttaki normal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde ortaya çıkar. Kanser hücreleri, yer kısıtlamasına, diğer hücreler tarafından paylaşılan besinlere veya üremeyi durdurmak için vücuttan gönderilen sinyallere rağmen hızla çoğalmaya devam eder. Kanser hücreleri genellikle sağlıklı hücrelerden farklı şekillenir, düzgün çalışmazlar ve vücudun birçok bölgesine yayılabilirler. 

Erken Teşhis Hayat Kurtarır Mı?

 Kanser hastalıklarında tedaviye alınan cevap, kanser hücresinin vücuttaki yaygınlığıyla alakalıdır. Bu sebeple kanserli hücrelerin erken teşhis edilmesi, kanser hücresinin vücutta yayılmadan önce hastalığın önüne geçilmesi ve tedavinin başarıya ulaşmasında çok önemli bir rol oynuyor. Güncel verilerden alınan bilgilere göre, erken teşhis edilip tedavisine başlanan kanser vakalarının yüzde 90' ının iyileştirildiği gözüküyor. Kanserde erken tanı ile tedavi şansının arttığı ve alınabilecek basit önlemler ile bu kanserlerin önüne geçilebileceği uzmanlar tarafından da çoğu kez dile getiriliyor. Kanserlerin yüzde 60-90'ının çevresel faktörlerden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten uzmanlar, sigara ve alkolden uzak durulmasını, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ve rutin sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasını ve bu kontrollerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalığına dikkat çekmek amacıyla Türkiye' de her yıl Nisan ayının ilk haftası Kanserle Savaş Haftası olarak kabul ediliyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...