Kansere Neden Olan İlaç

19 Şubat 2021

Yüksek tansiyon ilaçları çok fazla var. Bu hastalık eğer tedavisi olmaz ise ciddi kalp sorunlarına neden olabiliyor.

Fakat bu ilaçların artık kaldırılması ve toplatılmasına karar verildi. Bu ilacın kansere neden olduğu anlaşılınca firma hemen tüm ilaçları toplamaya karar verdi.

Kansere neden olan ilacın içerisinde bulunan maddeye ''Valsartan'' bu maddeyi içeren ilaç firması olan Princeton Eczacılık ve Solco Sağlık ve Bakım Şirketi içerisinde valsartan maddeyi bulunduran bütün ilaçları isteyerek hepsini piyasadan toplatrıldı.

Bu ilacın hayvanlar üzerinde yapılan deney sonucu, böbrek, karaciğer ve solunum yolunda kansere neden olduğu ortaya çıktı. Fakat bu ilacın insan üzerinde henüz bu etkiye rastlanmadı. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, bu ilacı üren firmanın bu etkilerden haberdar olmadığı için bu durumda bilerek suç işlemediklerini belirtti.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi de bulunan Araştırma ve Değerlendirme Direktörü olan Dr. Janet Woodcock içerisinde valsartan içeren bütün ilaçları incelediklerini ve bazılarının içinde standartlara uygun olmadığını söyleyerek tüm şirketlere ilaçlarını toplamalarını söyledi.

Bu toplanan ilaçlardan bazıları şöyle: Valsartan- Major Eczacılık, Varsaltan- Solco Sağlık ve bakım, Valsartan- Hidroklorotiazit (HCTZ) Solco Sağlık Bakım, Valsartan- Teva Eczacılık Endüstri Şirketleridir.

Son çalışmalara göre Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tüm bu ilaçların tümünün güvende olduğu anlaşılıncaya kadar gözetim altında olacağını belirtti.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...