Kanserin Erken Belirtisini Yok Saymayın!

22 Kasım 2020

Günümüzün hastalığıdır kanser. Yapılan erken teşhis ile hayat kurtarıldığını yapılan bir çok araştırmada, çoğu insanların bu hastalığın erken teşhisinden haberi olmadığı görülüyor. Aslında vücudumuzda bazı belirtilerin kötü şeyler olduğunu bildiriyor. Malesef ki, bir çoğumuz bu belirtileri gördüğümüz halde önlem almak gerekirken, bu şekilde yaşayıp geçeceğini düşünüyoruz.

Şimdi sizinle paylaşacağımız yazımızda, kendinizde yada yakınlarınızda görürseniz, telaşlanmayın. Bu belirtilerin bazıları başka hastalıklar ile alakalı olabilir ama yine de doktora görünmekte yarar var.

Kanserin erken belirtisi nedir?

1- Deride oluşan kızarıklık nedeni Neoplazmalar deri yada meme kanseri olabilir. Diğer belirtiler ise şöyle; Koltuk ve göğüs altında oluşan sertlikler. Kozmetik yada bir gıda alerjisiyle ilgisi olamayan tahriş ve bilmediğimiz kızarıklık. Neoplazmanın tam merkezinde ıslak şekilde ülser meydana çıkar. Genetik bir leke büyümesi yada şekli farklı olabilir değişir.

2- Sürekli öksürük uzun süreli olan öksürük, diğer teşhisler ile alakalı olabilir yani bir akciğer rahatsızlıklarından biri. Azalan iştah, aniden gelişen vücut ağırlık kaybı. Bu durum akciğer kanseri, öksürük yada kana sebep olabilir.

3- Deri dökülmeleri genelde deri döküntüsü tümör ile düşünülebilir, ama yapılan klinik deneyimler belirli bir durumu gösterir. Uterus neoplazmı genital kaşıntıya sebep olur. Beyin kanseri ise burnun deliklerinde oluşan kaşıntıya sebep olabiliyor.

4- Bağırsaklarda oluşan fonksiyon değişiklikleri neden olan, tuvalette kan görmek, pürülan yada mukus sekresyonları oluşumu.

5- İdrar yaptığında zorlanmak bu durum böbrek kanseri olabilir. Eğer idrar yaptığınızda kan görürseniz. Böbrekte oluşan ağrı. Kroniğe bağlı zayıflık ve yüksek tansiyon.

6- Aniden oluşan kilo kaybı Mide kanseri sonucu ortaya çıkan ve açıklanamayan bir kilo verme durumu meydana gelir. Yaygın olan belirtiler: Erkenden doyma hissi, az yediği yemeği çok yemiş kadar hissetmek. Bağırsakta oluşan yemek hareketinin zorlanması ve anemi.

7- Boğaz ağrısı Boğaza uzun süre geçmeyen ağrı, aşağıda vereceğimiz bilgiler ile ilişkisi olan larenks kanseri belirtileri olabilmektedir. Yutma yada solunum zorluğu. Boğazda hissedilen yumru şeklinde büyüme ile ortaya çıkıyor. Ses kaybı, susamak, ağız kokusu ve kan dökmesidir.

Bu belirtilerin diğer rahatsızlıklar ile ilişkisi olabileceği gibi kendiniz tanı koyabilmek için yapılmamalıdır, yalnız yukarıda bahsettiklerimizden birini kendinizde fark ediyorsanız bunu yok saymayın. Mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Kanser hangi tür belirtileri veriyor?

Kanser farklı şekilde ortaya çıkar belirtileri de farklı olur tabi. Kanserin en belirgin özelliği kanserli olan hücreler çoğalır. Yalnız kanser hücreleri bulunduğu yere göre belirtileri farklı olabilir. Bazı kanser türleri hiç belirti göstermez ve böylece kanser ileri evreye ulaştıktan sonra anlaşılır. Bazı kanser türleri ise hemen anlaşılır ve tedavisi yapılabilir. Bazı kanser türleri belirtileri yazımızda paylaşılmıştır.

Over kanser belirtisi: Kasık da ve karında oluşan ağrı, karnın bölgesinde oluşan şişkinlik, hemen doyma hissi, yemek yerken zorlanma, idrara fazla çıkma.

Baş ve boyun kanseri belirtisi

Boyun ve baş kısmında oluşan şişlik, dilde, dudakta bitmeyen yaralar, sesin kısılması ve bir süre devam etmesi ve çift şekilde görmek.

Mide kanseri belirtisi:

Mide ve karında ağrı, midede dolguluk, kilo verme, karında oluşan sıvı birikimi.

Rahim ağzı kanseri

Cinsel ilişkide kanama ve ağrı. Olmaması gerekenden fazla akıntı.

Safra kesesi kanseri

İştahsızlık, zayıflama, safra kesesinde oluşan kronik iltihaplanma.

Prostat kanseri

Çok fazla idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma.

Karaciğer kanseri

Karında oluşan ağrının sırta vurması, ciltte oluşan sararma, karında şişlik hissi.

Kan kanseri belirtisi

Ateş, mikrobik hastalık, ciltte oluşan çürüme ve kansızlık.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...