Kansızlık İçin Doğal Tedavi Uygulaması

12 Aralık 2020

Kansızlık sorunu yaşıyorsanız bu tarif tam size göre! Prof. Dr. İbrahim Uslu'nun tarifi olan ve kansızlık için oldukça faydalı bir tariftir. Pancar turşusu.

Eğer sizlerde kansızlık sorunu yaşıyorsanız bu turşu tam size göre! Kışın her evde rahatlıkla bulabileceğimiz turşulardan pancar turşusu bunlardan biri. Dr. İbrahim Uslu, kırımızı renk olan bütün sebze ve meyvelerde antioksidan maddesi yüksektir. Kırmızı pancarda bulunan antioksidan etkisi ile bir çok hastalığa özellikle kanser hastalığına faydası vardır. Araştırmalar sonunda içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde sağlık açısından çok önemli rol aldığı belirtiliyor. Örnek olarak; ürtiker, kurdeşen, sedef, karaciğer, saç dökülmesi egzama gibi hastalıklarda faydası oldukça fazladır. Kalp hastalığını korur, cildi güzelleştiriyor.

Sindirim rahatsızlığı olanlar için oldukça faydalı olan kırmızı pancar, bağırsak ve mide güçlenmesine faydası olduğunu belirten Uslu, şunları söylüyor:

Kansızlık çekenler için kırmızı pancar

Kabızlığı, hazımsızlığı, mide ekşime ve ağrıyı hemen geçiriyor. Kırmızı pancarın faydalarından bir de, karaciğerin düzenli şekilde çalışması sonunda şeker rahatsızlığını önlemektedir. Demir eksikliği ve kansızlıkta oldukça faydalıdır. Eğer kansızlık sorununuz var ise , kırmızı pancar suyu ve kapari tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Kırmızı pancar suyu ile havuç suyunu eşit olarak karıştırın tüketin. Bu uygulama en kısa sürede kan yapımını artıracaktır. Böylece vücudunuzda alyuvar düzeyini artıracaktır. Bir çok insanda kansızlık sorunu vardır. En çokta kadınlarda yaşanıyor bu sorun. Kansızlık sorununuz giderdiğinizde hem iştahınız açılır ve vücut direnciniz artar.

Yapmanız gerekenler, pancarı güzelce yıkayın, yada fırçalayın ve kabukları ile haşladığınızda rengi daha koyu olur. Soyarak pişirilen pancar rengi tam mor rengini vermeyecektir.

Suyuna dikkat etmeniz gereken nokta ise, haşladığınız suyu dökmeyin sakın. Bu su daha lezzetli ve rengi istediğiniz gibi olacaktır.

Malzemeler

  • 6-7 diş sarımsak
  • 2 kilo kırmızı pancar
  • 2 yemek kaşık tuz( tuzu kendi damak zevkinize göre ekleyebilirsiniz)
  • 1 su bardak sirke
  • Pancarın üstüne 2 parmak geçecek şekilde su
  • 1 tatlı kaşık şeker

Yapılışı

Pancarların yaprakları ve köklerini keselim. Eğer isterseniz kestiğiniz kökler ve yaprakları turşu içine ekleyebilirsiniz tadı daha güzel olacaktır.

Pancar üstüne ekleyeceğiniz 2 parmak su içinde haşlayalım.

Haşlanmış pancarları sıcak şekilde suda alın ve kabuklarını ince olacak şekilde kağıt havlu ile soyun. Pancarın boyutuna göre dörde yada altıya bölebilirsiniz.

Tüm parçaladığınız pancarları bir kavanoza alın, içine sarımsak, sarımsakları biraz ezebilirsiniz, yada bir kaç parça haline getirerek koyun.

Haşladığınız suyu, kavanoz içine koyduğunuz pancarların üstüne dökün. ( kalan suyu dökebilirsiniz)

Kavanoza eklediğiniz suyu tekrar bir tencere içine dökün ve 1 su barda sirke, şekeri hepsini karıştırın.

İçinde eriyen tuzu gördükten sonra tekrar kavanozdaki pancarların üzerine ekleyin ve kapağınız iyice kapatın.

Hazırladığınız bu turşuyu evde oda sıcaklığında 2 gün beklemeli. Ertesi günü turşunuz hazır hale gelecektir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...