Kanuni Sultan Süleyman Kimdir

18 Ekim 2021

Sultan Süleyman Osmanlı tarihinin en bilinen padişahlarından biridir. 1520-1566 Yılları arasında padişahlık yapmıştır. Aynı zamanda birçok çevre ve tarihçi arasında Osmanlı'nın en büyük hükümdarı olarak görülmektedir. Osmanlının padişahlar kronolojisinde 10'cu padişahtır. Doğum tarihi 6 Kasım 1494'tür ve Trabzon’da dünyaya gözlerini açmıştır. Kanuni Sultan Süleyman büyük bir imparatorluğu kontrol etti ve büyüttü. Osmanlı'da yaşayan tüm milletler ona adalet anlayışı yüzünden saygı duydu. Osmanlının tarihine bakıldığında zirve Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmıştır. İmparatorluk Kanuni Sultan Süleyman döneminde hem askeri güç açısından zirve yaptı hem de iç ve dış siyasette hiç olmadığı kadar söz sahibi oldu. Sultan Süleyman'ın orduları Macaristan'ı fethetti ve 150 yılın sonunda Macaristan tamamen Osmanlının toprağı oldu. Aynı zamanda Osmanlı Macaristan'ın fethinden sonra Habsburg'lara doğru ilerledi ve viyana için büyük bir tehdit oluşturmaya başladı. Kanuni Sultan Süleyman yönünün bir tek batıya çevirmedi, aynı zamanda doğu bölgesinde Irak'ın kontrolünü ele geçirdi ve İranlı Safevilerin buradaki hakimiyeti son buldu. Ardından Akdeniz'e yoğunluk verdi ve Kuzey Afrika'da ki en önemli limanları ele geçirdi. Akdeniz'de artık Osmanlı büyük bir söz sahibiydi. Ve Kanuni Sultan Süleyman döneminin en güçlü liderlerinden biriydi, onun döneminde Avrupa'nın çoğu Osmanlı hegemonyasına girmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman Dönemindeki Gelişmeler

Mohaç Meydan Savaşı (1526)

Osmanlı imparatorluğu ile Macaristan krallığı arasında gerçekleşen Mohaç meydan savaşı Osmanlının zaferiyle sonuçlanmıştır. Sayıca üstün olan Osmanlı birliklerinin kullandığı ağır top ve tüfekler Macaristan imparatorluğunun çok kısa süre de kaybetmesini sağlamıştır. Savaş sadece 2 saat sürmüştür ve Macar ordusu ağır bir hezimet almıştır.

I.Viyana Kuşatması (1529)

Kanuni Sultan Süleyman 22 Eylül tarihinde Avusturya'nın sınırına doğru geçti ve alman kuvvetlerin büyük bir kısmının viyanın güney doğusunda imha etti. Alman komutan Christophe Von Zedlitz esir alındı Ve Kanuni Sultan Süleyman'a gönderildi. Ardından Avusturya'nın başkentine yönelik kuşatma başladı. Osmanlının Viyana seferi için 120.000 kişilik ordu haberi tüm Avrupa'da yayıldı. Ve tüm avrupa da mezhep farkı göz etmeksizin bir seferberlik başladı. Ve topçuların gecikmesi vb. sebeplerden dolayı kuşatma başarısız oldu. Osmanlı bu savaştan sonra eski gücünü kaybetmeye başladı.

Piri Reisin Öldürülmesi (1554)

Piri reis kuşatmayı kaldırmak ve donanmaya ihanet etmek suçlarından yargılandı. Bu suçlamalar Divan'a mısır valisi tarafından bildirilmiştir. Piri reis ise savunmasında donanmanın bakımsız olduğunu ve bu şekilde yapılacak bir savaşın içerdiği riskler nedeniyle sakıncalı olduğunu iletti. Fakat söylediklerine rağmen suçlu bulundu ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından ölüm fermanı çıkarıldı. Bunun üzerine Mısır/kahire' de idam edildi.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...