Kaparinin Müthiş Faydaları Var Biliyor muydunuz?

17 Kasım 2020

Ülkemizde yetiştiği halde çoğumuz tarafından bilinmeyen kapari bitkisi, Multipl Skleroz (MS) hastaları için şifa olduğunu söylüyor.

Pamukkale Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucu, MS hastası farelerin konsantre kapari çayı verilmesi sonunda farelerin % 80 oranda iyileştiği belirtilmiştir.

MS hastalığı, Beyinde ve omurilikte sinirlerin yıpranarak ve bozulması ile meydana çıkar, geçici görme kaybı, görmede bulanıklık, yürüyüşte dengede duramamak, bacak ve kolda güç kaybı, konuşmada bozukluk, ellerde oluşan titreme gibi sorunlar ortaya çıkan ve bağışıklık sistemi ile alakalı doğrudan merkez sinir bölgesini etkileyen bir hastalıktır.

Kaparinin içinde bulunan flavonoid ve antioksidan ile birlikte vücutta serbest radikal olarak bilinen hücrelere zararlı maddeleri zararsız hale getirmektedir. Kalp hastalığına karşı güçlü antioksidanların koruyucu etkisi vardır. Kanser hücrelerin oluşmasını ve çoğalmasını önler.

Kanserli hücrelerin artmasını engelliyor.

Uluslararası Kanser Enstitüsünün yapmış olduğu çalışmalar sonucunda kapari, antitümör oluşmasını sebep olan ''ekstrakt'' hazırlamasında kullanılacak bitkiler içinde bulunuyor. Kapari içinde bulunan flavonoid olması nedeniyle, hücrelere zarar vermekte olan ve farklı hastalıklara neden olan maddeleri etkisiz kılıyor. İçerisinde bulunan antioksidan ile kalp hastalıklarında ve kanser hücrelerinin artmasını engelliyor.

Kan yapıcı özelliği olması ile kan hastalarında kullanılması önerilmektedir. Karaciğerin en iyi dostu olması ve en çokta karaciğer yağlanması önleyebilmesi ile karaciğer hastalarına tavsiye edilen bir bitkidir.

Sirkesi diş ağrısı için kullanılıyor.

İspanyolların kaparinin köklerinden yapmış oldukları ilaçlar ile hemoroid ve kalça rahatsızlıklarında iyileşme görüldüğü, kadınlarda adet döneminde düzenli olması ve ağrının azalmasına kadar bir çok yerde kullanılıyor. Sirkesi diş ağrısı için kullanılıyor. Kaparin köklerinden zehirlenmeleri önlemek için panzehir yapmayı başarabilmişlerdir.

Hindistan ülkesinde yüzyıllardır kaparinin kök kabuğundan taze yada kurutulmuş olarak kullanılması ile balgam sökücü, müshil, ağrı kesici, solucan düşürücü, tonik dalak büyümesi, felç gibi hastalıkları olanlar tedaviyi kaparin kökü kabuklarından yaptıkları ilaçlarda bulmuşlardır. Avrupa'da ise çiçek tomurcukları ve meyveleri, idrar söktürücü ve kabızlık giderici olarak bilinir. İskorbit hastalığı önleyici ve uyarıcı olarak bilinmektedir. Yapraklarının ezilip lapa hale getirilmesi ise gut rahatsızlığında kullanılıyor.

Faydaları nedir?

 • Sindirim sistemini düzenliyor.
 • Kabızlığı önler.
 • Ağrı kesicidir.
 • Balgam söktürür.
 • Parazit ve solucan düşürür.
 • İdrar söktürür.
 • Felç olmasını önler.
 • Romatizmaya iyi gelir
 • Antitümör etkilidir.
 • Kan bozukluğuna iyi geliyor.
 • Gut hastalığına iyi gelmektedir.
 • Kalça hastalığına iyi geliyor.
 • Hemorid hastalarına iyi gelir.
 • Dalak büyümesine faydalı.
 • Ülser ve mide rahatsızlıkların iyi geliyor.
 • Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.
 • En çokta kanser hastalarının trombosit sayısı arttığında faydalı olur.
 • Multipl Skleroz (MS) rahatsızlığında faydalı.

Nasıl yeniliyor?

Yukarıda saydığımız hastalıklar için ayrı şekilde kullanımları mevcut. Kan hastalıklarında kapari reçeli yada marmelatı önerilirken, böbrek taşı için kaparinin karpuzu ve çayı tavsiye edilir. Çiçeklerinin tohumları açmadan ilk olarak toplanır ve ilaç yapımında kullanılır. Kaparinin yaprakları ve meyveleri de kullanılır.

Kullanımı bilinmezse zehirleyen de bir bitkidir. İyi işlenmiş yada tablet şeklinde olanı alabilirsiniz. Her şeyde taze olanı almak iyi olabilir. Kaparinin zehrini atmak için gölge bir yerde kurutulmalı. Kapari bir ürünü almadan önce mutlaka güvenilir olduğunu araştırarak almalısınız.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...