Kar Yağışının Faydaları Nelerdir?

26 Kasım 2021

Kar Yağışının Faydaları Nelerdir?

Kar Yağışının Faydaları, kar yağışı tüm canlıllar için faydalıdır. Görüntüsü ile kış aylarında bizlere huzur veren kar yağışının görüntüsünden başka bir çok faydası da bulunmaktadır. Kar yağışından sonra oluşan kar suyu topraktaki bitkilerin beslenmesine sebep olur. Beslenen bu bitkiler gelişir ve büyürler.  Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan kuraklık sorunu için çok önemlidir. Kar yağışı sayesinde yer yüzündeki ve yer altındaki su rezervleri dolar, bu sayede kuraklığın önüne geçilmiş olur. Kuraklık ile ile diğer bilgiler  https://www.coksatanbilgiler.com/index sitesinde mevcuttur.  Kar yağışı sayesinde barajlar dolar bu doluluk bizim kullandığımız enerji kaynakları olarak bize geri döner. Kar da bulunan amonyak karın eriyip su olmasıyla birlikte suya nüfuz eder ve toprakta kalır. Bu da azot tuzlarına çevrilerek bitkilerin azot ihtiyaçlarını karşılar. Yeryüzünde ve havada bulunan gözle göremediğimiz boyutlarda bile olan zararlı mikroplar karın yağmasıyla birlikte temizlenir. Kar yağışı aynı zaman da soğuk havanın yumuşamasına ve aşırı soğuk havaların gelmesini engeller. Halk arasında da kar yağışı için soğuğun kırılması tabiri söz konusudur. Kar yağmasıyla bitkiler üzerinde bir örtü oluşur bu örtü sayesinde bitkiler her türlü zararlardan korunmuş olur.  

Kar Yağışı Çeşitleri 

Kar Yağışının Faydaları Nelerdir? sorusu özellikle kış aylarına girdiğimiz günlerde daha fazla merak konusu olmaktadır. Bu faydaları yukarıda sıraladık. Şimdi ise kar yağışı türlerine göz atacak olursak şu şekildedir.

Lapa lapa: Diğer bir adı da kuş başı şeklindeki kar yağışıdır. Böyle denmesindeki en önemli sebep iri iri kar taneleri şeklinde yağmasıdır. oldukça güzel bir görüntü verir.

Tipi:  Kar yağışının rüzgarla birlikte oldukça hızlı olmasıdır. Bu tarz yağışlarda görüş mesafesi oldukça azalır. yürüme ve araç kullanma neredeyse imkansızlaşır. Yaşam koşullarını zorlayıcı etkisi vardır.

Sulusepken: Bu tarz kar yağışı çeşidinde kar henüz yer yüzüne inmeden sıvılaşır ve yağmur gibi yağar. Görüntüde sanki yağmurla birlikte kar yağıyormuş gibi bir görüntü verir.

Graupel (Bulgur): Bu tip kar yağışı ise küçük taneli ve sert şekilde yağan kar çeşitidir. Halk arasında bulgur kar da denilmektedir.

Normal kar tanelerinden küçük ve sert bir şekilde yağan kara bulgur kar denir.

Kuru kar: Soğukluğun aşırı olduğu ve nem oranın çok fazla düşük olduğu zamanlarda küçük çapa sahip kar taneleri oluşur. Bunlar kar kristalleri de denilmektedir. Bu tip kar tipleri yer yüzüne indiğinde hemen erimemesiyle meşhurdur. Ve bu nedenle indikleri yeri ıslatmazlar. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...