Karaborsa Nedir?

25 Mart 2022

Karaborsa Nedir?

Bulunmayan bir malı veya değeri el altından yüksek fiyatlı olarak alıp satma işlemlerine karaborsa denilmektedir. Son günlerde ülkemizde de sürekli gündeme gelen konulardan biri olan karaborsa nedir? Sorusunun yanıtı ve karaborsa ile ilgili ilginç konuları yazımız devamında okuyabilirsiniz. Karaborsa bazı durumlarda da yasadışı ticaret işlemleri için kullanılan bir terim olmaktadır. Alım satımı yasak olan emtiaların yasal olmayan yollardan piyasaya sürülmesi de karaborsa işlemlerini oluşturmaktadır.

Karaborsanın Oluşumu Neye Dayanır?

Karaborsa oluşumu bir çok faktöre dayanabileceği gibi en bilindik nedenlerinden biri ürünün arzında çeşitli nedenler ile yaşanabilecek sıkıntılardan oluşmaktadır. Bununla birlikte karaborsa olarak satılan ürününün tekel işletmeler tarafından üretilmesi de arz yönlü sıkıntıyı oluşturabilmektedir. Burada fiyat oluşumları nedeni ile tekel kaynaklı sorunlar çıkabilmekte buda emtianın karaborsaya düşerek fiyatının daha da yükselmesine sebep olmaktadır. Günümüzde bir ürünün arzında oluşabilecek sıkıntıların giderilmesi için pek çok farklı stratejiler uygulanabilmekle birlikte bu sorunların önüne geçebilmek için arz sıkıntısı yaşanabilecek ürünler ile ilgili zamanında tedbir alabilmek gelmektedir. Karaborsa oluşumu bazı durumlarda piyasadan zamanında malların toplatılması ve fiyat pahalılaştığında malların piyasaya sürülmesi gibi spekülatif işlemlerden de kaynaklanabilmektedir. 

Karaborsa Teorisi Örnekleri

Temel olarak arz ve talep dengesizliklerinin oluşturduğu fiyat oluşumları ile oluşan karaborsa deyimi pek çok farklı şekilde meydana gelebilmektedir. Karaborsa için verilen en temel örneklerden birini örneğin bir derbi maç öncesi satışa sunulan biletlerin piyasadan toplatılması ve sonrasında maç gününe yakın tarihlerde çok yüksek fiyatlar ile farklı kanallardan satışa sunulması işlemi oluşturmaktadır. Bu örnekte maç biletleri aylar öncesinde satışa çıkan faaliyetin biletleri karaborsa oluşturan kişilerce piyasadan toplanılmakta ve arz dengesizliği oluşturulmaktadır. Sonrasında da bulunmayan biletler için yüksek fiyat talep edilerek satış gerçekleştirilmektedir. Bazı örneklerde de hükümetlerin ve yasa koyucuların çeşitli sebepler ile satışını yasakladığı malların karaborsaya düştüğü görülmektedir. Yasadışı silah satışı ,uyuşturucu satışı karaborsa piyasası için örnek teşkil edebilmektedir. 

Tüm bu örneklerden de anlaşılacağı üzere bir malın satış işlemlerinde talep yönlü esneklik oluşabildiği durumlarda fiyatın rahat oluştuğu görülmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...