Karaciğer Yağlanmasına Mucize Etki Eden Gıda !

29 Eylül 2020

Buğday ve karabuğday birbirinden farklı besin maddeleridir.Çoğu insan karabuğdayı buğday çeşidi olarak bilir.Hatta karabuğday tahıl grubunda da yer almıyor.Karabuğday greçka adında bir bitkinin tohumlarıdır.Karabuğday , gluten içermez , bu özelliği sayesinde Gluten alerjisi olup glutensiz beselenenlere ve çölyak hastalarına önerilen bir besin maddesidir.

Asya ülkelerinde karabuğday yıllar öncesinden beri kullanılır.Yapılan araştırmaların sonucu fayda sağlayan besin olarak tanınan karabuğday avrupa ve diğer ülkelerde mutfakta popülerlik kazanan bir besindir.Sizler için karabuğdayın faydalarını araştırdık ve sağladığı yararları yazımızda topladık.

Karabuğday'ın Karaciğer yağlanmasına olan etkisi

Çok uzak diyarlardan sofralarımıza konuk olan egzotik meyveler, farklı çeşitlerde sebzeler, ve adını hiç duymadığımız bitkiler yeni dünyayı cezbetmeye devam ediyor.Bu saydığımız besinlerin en başında karabuğday yer alıyor.Karabuğday çok fazla ve zengin içerikleri sayesinde tam bir sağlık deposudur.

Karaciğer yağlanmasını sıfıra indiren gıda !

Karabuğday mineral zengini bir besindir.Karabuğday tahıl grubunda değildir.Karabuğday , greçka bitkisinin tohumlarıdır aslında .

Karaciğer yağlanmasını sıfıra indiren gıda

Karabuğdayın ana vatanı kurak ve serin iklime sahip olan yerlerdir.Karabuğday mineral zengini olup ,yüksek oranda magnezyum, demir ve fosfat içeren bir besindir.

Karaciğer yağlanmasını sıfıra indiren gıda

Karabuğday içerisinde gluten içermez..Bu yüzden çölyak hastalarının sofralarına baş tacıdır.

Karaciğer yağlanmasını sıfıra indiren gıda

Kuru yemişi andıran bir tada sahiptir.Aslında karabuğday denince tahıl olduğu akla gelir ama karabuğday bir bitki çeşididir.Bu yönüyle tadında tahılı andıran değil de kuruyemişi andıran bir tada sahiptir.Tadının en yakın olduğu besin ise bulgurdur.Ama bulgura göre aromalı bir tada sahiptir.

Karaciğer yağlanmasını sıfıra indiren gıda

Karabuğday çok çeşit mineral barındırdığı gibi yüzde 15 kadar da protein bulundurur, bünyesinde.Hatta diğer çeşit bitkisel besinlere oranla içerdiği protein oranı oldukça fazladır.

Karaciğer yağlanmasını sıfıra indiren gıda

Karabuğday , yüksek oranda lif içeren bir besindir.Bu özelliği sayesinde diyet yapanların da dostudur.Yenildiği zaman uzun süre açlık hissi vermez ve bağırsak hareketliliği sağlayarak kabızlılığı da bitirir.

FAYDALARI

Karabuğday kolestrol düşürücü özelliğe sahiptir.Karabuğdayın içerdiği P1 vitamini kolestrol seviyesine etkili bir vitamindir.

Karabuğday kan basıncına etki eder.Damarlarda esneklik ve gücü arttırarak, yüksek orandaki kan basıncına neden olan etkiyi kaldırır.

Karabuğdayın en bilindik özelliği gluten içermemesidir.Gluten içermediği için bağırsaklara olan etkisi kaçınılmaz.İçerdiği posa ve lif oranın yüksek olması bağırsakları ve sindirim sistemini düzenler.

Karabuğday ,magnezyum , potasyum ,fosfor ve demir içermesiyle tansiyon hastalarına çare oluyor.Bunlara ek kansızlık problemi yaşayanların da tüketmesi gerekir.

Karabuğday kolon , göğüs kanserine karşı da etkili bir besindir.Yüksek oranda antioksidan içermesi kansere etkili olmasına sebeptir.

Karabuğday saç ve cilt sağlığına da oldukça faydalıdır.Karabuğday içerisinde bolca B1,B3 ,B5 Ve B9 vitaminleri içerir.

Karabuğday içerdiği kolin maddesi sayesinde karaciğer oluşan yağlanmayı azaltır ve zamanla bitirir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...