Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

27 Aralık 2021

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanmasına neden olan birçok sebep vardır. Karaciğer yağlanmasının başlıca sebepleri dengesiz beslenme ve aşırı alkol tüketimidir. Karaciğer yağlanması eğer ilerlerse siroz hastalığına dönüşmektedir.  Kara ciğer yağlanmasının tıp dilindeki ismi Hepatik Steatoz'dur. Son zamanlarda modern beslenme tarzlarına bağlı olarak birçok insanda obezite görülmektedir. Obezite hastaları genellikle karaciğer yağlanmasına sahiptir. Karaciğer yağlanması esasında karaciğerde gereğinden fazla yağ birikmesiyle oluşur. Bu durum ilerlerse karaciğer iltihaplanmasına ve karaciğer içinde yaralar çıkmasıyla ilerler.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Şeyler

1-Kahve

Sadece günlük bir fincan şekersiz kahve bile karaciğer yağlanmasına karşı etkilidir. Yapılan araştırmalara göre eğer günde bir fincan şekersiz kahve tüketiyorsanız Siroz olma ihtimaliniz daha düşüktür. Bunun sebebi kahvenin içerdiği kafeinin karaciğer enzimlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını desteklemesidir. Kahve aynı zamanda mevcut karaciğer yağlanmasının gelişimini yavaşlatabilmektedir.

2-Yeşil Sebzeler

Sebzeler insan sağlığı için çok faydalıdır. Fakat aynı zamanda karaciğer yağlanmasına karşı da etkilidirler. Özellikle ıspanak gibi sebzeler karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılabilmektedir. Yapılan çalışmalarda karaciğer yağlanması olan kişiler çiğ ıspanak tükettiklerinde karaciğer yağlanmasının yavaşladığını buldular. Fakat pişmiş ıspanak üzerinde yapılan çalışmalarda bu bulguya rastlanılmadı. Çünkü ıspanaklar yüksek ısıya maruz kaldıklarında, içerdikleri polifenoller ve antioksidanlar büyük oranda azalmaktaydı.

3-Omega-3

Yüksek miktarda omega-3 içeren balıklar karaciğer yağlanmasını azaltabilirler. Bunun sebebi kötü kolesterolü düşüp iyi kolesterolü yükseltmeleridir. En çok omega-3 içeren balıklar, soğuk sularda yetişen balıklardır. En çok omega-3 içeren balıklar ise: somon, sardalya ve ton balığıdır.

4-N-asetilsistein

n-asetilsistein tıp dünyası tarafından birçok alanda kullanılmaktadır. Fakat aynı zamanda n-asetilsistein Siroz ve şekere bağlı karaciğer yağlanmasının tedavisinde çok etkilidir. Karaciğerdeki iltihabı azaltabilir, parasetamol zehirlenmelerini tedavi eder, aynı zamanda koah gibi hastalıklarda da sıklıkla tercih edilir.

5-Sarımsak

Sarımsak Asya kültüründe uzun zamanlar ilaç olarak kullanılmıştır. Sarımsak aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Tüm bu iyi özelliklerinin yanında karaciğer yağlanması tedavisinde de etkilidir. Yapılan çalışmalarda 15 hafta boyunca günlük 800mg sarımsak tozu alan bireylerde, karaciğer yağlanmasında azalma görülmüştür. Diğer bulgular ise karaciğer enzimlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlamasıdır. Aynı zamanda Çin'de yapılan bir çalışmada, çiğ sarımsak yiyen erkeklerin siroz olma ihtimali daha düşük bulunmuştur.

6-Doymuş Yağlar

karaciğer yağlanması olan bireylere sıklıkla Akdeniz diyeti tavsiye edilir. Bunun sebebi Akdeniz mutfağının doymuş yağlar açısından zengin olmasıdır. Zeytinyağı, fındık ve balıklar içeriklerinde ki doymuş yağlar sayesinde akciğer yağlanmasına karşı etkilidir. Aynı zamanda Akdeniz mutfağı ile beslenen bireylerde karaciğer yağlanması görülme olasılığı daha düşüktür.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...