Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

18 Ağustos 2021

 Karadeniz de gezilecek yerler sayamayacak kadar çoktur. Doğası, tarihi ve iklimi ile pek çok millete ev sahipliği yapmış bu bölge, içinde birbirinden güzel doğal güzellikler barındırmaktadır. Karadeniz'i batı, orta ve doğu olarak ayırarak anlatmak en doğrusu olacaktır.

Batı Karadeniz

 1-  Amasra; batı Karadeniz bölgesinde kalan, 1460 yılında Fatih sultan Mehmet Han’ın fethettikten sonra hocasına dünyanın gözbebeğinin burası mı olduğunu sorarak hayretler içerisinde kaldığı ve hayran olarak baktığı Bartın içinde bulundurduğu limanlarla ve doğal güzelliklerle keşfedilmeyi beklemekte. İçinde bulundurduğu kale, Cenevizlilerden kalan bir şato ile görülmeye değer olan Amasra kendine özgü lezzetleri ile yemek severlerin ilk rotası haline gelmektedir. Amasra'ya gidildiğinde çekiciler çarşısına uğrayıp el emeği işlere göz atıp satın alabilirsiniz.

 

 2-  Zonguldak; Gök göl mağarası, içerisinde bulundurduğu sarkıt ve dikitlerle görenleri adeta büyülüyor. Gök göl mağarası, Türkiye’nin en uzun 11. mağarası unvanını sahiptir. Zonguldak’a gidildiğinde cehennem ağzı mağaraları, Gümeli' deki porsuk ağacı, Filyos sahili görülmeye değer yerler arasındadır.

Orta Karadeniz

 1- Tokat;  orta Karadeniz de gezilecek yerler dendiğinde akla gelen şehirlerden biridir. Orta Karadeniz bölgesinde kalan Evliya Çelebi’nin halkının kinden, öfkeden uzak olduğunu söylediği, havasının hastalıklara iyi geldiğini belirttiği bir yer olan Tokat içerisinde bulundurduğu eşsiz güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Gerek kervanların sık sık uğradığı hanlar, gerek Drakula'nın esir olarak kaldığı Tokat kalesi gerekse Romalı imparator Sezar'ın geldim gördüm yendim sözünü söylediği Niksar mutlaka görülmelidir. Tokat’a geldiğinizde dünyanın en iyi kirazını yiyebilir ve üzüm bağları arasında kendinizi kaybolmuş halde bulabilirsiniz.

 2- Ordu; Ordu’nun Boztepe ilçesinde bulunan tepeden bütün orduyu seyretmek mümkündür. Çamaş kanyonu Asarkaya kent ormanı etnografya müzesi görülmeye değer yerler arasındadır.

Doğu Karadeniz

 1-Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan bir çok yer olmasına rağmen ilk akla gelen Trabzon'da bulunan Uzun Göl, yine Trabzon'da bulunan Sümela manastırı, Meryemana kilisesi, Artvin Karagöl, Rize Pokut, Rize Zilkale olmaktadır. Karadeniz de gezilecek yerler dendiğinde bu alanlar muhakkak görülmeye değerdir.

 

 2-Giresun; Karadeniz’in adası olma özelliğine sahip Giresun adası antik ve orta çağı dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılma Özelliğine sahip bir adadır. Mavi göl dağların arasında bulunmakta ve her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Fotoğraf çekmek ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin ilk uğrak noktası mavi göl olmaktadır.

 3-Samsun; Samsun’a gidilince ilk görülmesi gereken şey Bandırma vapuru olmalıdır. Bandırma vapurunu görebilmek için Bandırma vapuru Müzesi'ne gitmeniz yeterlidir.

 4-Gümüşhane; Gümüşhane’de bulunan salata Antik Kenti, Roma imparatorluğu döneminden kalma askeri bir alan olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?

26 Haziran 2022

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?Dünyada ara sıra da olsa cereyan eden volkan...

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  

23 Mayıs 2022

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  Şehir Isı Adası i...

Tüketilemeyen Su Kaynakları Nelerdir?

16 Mayıs 2022

Tüketilemeyen Su KaynaklarıOkyanuslar, denizler, kaplıca ve maden suları, yer altı suları,...