Karahindiba Kökü Çok Güçlü Özelliklere sahip... Faydaları neler ? Nasıl Kullanacağız Öğrenelim....

9 Temmuz 2020

Merhaba sevgili okurlarımız, çoğunuz karahindiba bitkisinin varlığını belki de ilk defa duydunuz.Aslında adına karahindiba denmiş ama rengi sarının en güzel tonudur. Halk arasında farklı isimleri de vardır . Bunlardan en bilineni güneyik ,aslan dişi,acıgünektir. Aslında bir çoğumuz köylerimizde bu bitkiye rastlamışsınızdır, görüntüsü papatyayla benzerlik gösterir. Bu bitki o kadar etiklidir ki bazı kanser ilaçları yapılırken bu bitkilerin özelliğinden yararlanılmaktadır.Bu bitkinin birazdan size vereceğimiz kürü o kadar etkili ki faydalarına çok şaşıracaksınız.

Karahindiba otu A ve C vitaminini yüksek miktarda içerisinde barındıran bir bitkidir. Kadınlar bu bitkiyi sıkça mutfağında bulundurur, ve çay olarak tüketirler.

  • Vücudumuzda eğer tümör varsa bu bitki onlara karşı bir savaş açar.Çünkü bu bitkinin içerisinde çok fazla antioksidan vardır.Karahindibanın tadı hafif acıdır. Bunun sebebi ise içerisinde barındırdığı flovonoid maddesidir.Aslında kansere karşı başarılı olma nedeni de budur .
  • Karaciğer sorununuz ve buna bağlı gelişen yağlanmanız varsa çaresi karahindiba.Karahindiba zamanla karaciğerinizde birikmiş olan toksinleri atmaya yardımcı bir bitkidir. Toksinler atıldıkça karaciğerimiz temizelenecek ve yağlanma sorunu ortadan kalkacak.
  • Zayıflamak isteyen bir çok insanın başvurduğu bitkidir aynı zamanda.İçerdiği lif oranının çok fazla olamasından ötürü , kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.Ayrıca çok fazla acıkmanın önüne geçerek uzun süre tokluk hissine neden olacaktır.
  • Kan değerleriniz düşükse bu bitki tam size göre. Yukarıda bahsetmiştik çok fazla vitamin ve mineral içerdiğini ama bunun yanısıra içerisinde demir de çok fazladır. Bu da vücudumuzun kansızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı bir etkendir.
  • Yaş ilerledikçe çoğumuzun yaşadığı en büyük sorun kemik erimesidir.Karahindiba bitkisi çok fazla vitamin içermesine ek yüksek oranda kalsiyumda barındırır bünyesinde İşte bu yüzden kemik sağlığımıza ve kaslarımıza çok fayda sağlamaktadır.
  • Karahindiba içerisinde bulundurduğu lutein sayesinde zamanla böbrekte sıkışmış ve birikmiş toksinleri atmaya yardımcıdır.Buna ek olarak idrara çıkma sıklığını da etkiler.
  • Karahindiba içerisinde çok az miktarda karbonhidrat bulundurur.Buda bizim zaman zaman yaşadığımız kan şekeri yüksekliğini önlemeye yardımcıdır. Şeker hastası olmamızı engeller.
  • Vücudumuzda ki genel yorgunluğa iyi gelir ,aktiflik kazanmamızı sağlar.
  • Güçlü bir bağışıklık için gerekli olan vitamin ve mineralleri çok fazla içinde barındırır.
  • Cilt sorunları için de çok faydalıdır.

Karahindibayı Nasıl Tüketmeliyiz?

MALZEMELER

1 Su bardağı su

1 tatlı kaşığı karahindiba

HAZIRLANIŞI

Suyumuzu kaynatalım ve karahindibayı ekleyelim. 5 dakika kadar kaynasın.Kaynadıktan hemen sonra süzün ve sabah tokken tüketin. Bu çayı içtikten sonra başka bir şey yememeye çalışınız.

Karahindiba bitkisinin kök kısımları yemeklerde kullanılır.

Karahindibayı düşük tansiyon sorunu yaşayanlar ,düşük kan şekeri problemi yaşayanlar ,öncesinde hekime danışmalıdırlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...