Karanlık Çağa Karanlık Çağ Denmesinin Başlıca Nedenleri

16 Kasım 2021

Karanlık Çağa Karanlık Çağ Denmesinin Başlıca Nedenleri

Karanlık çağ denilince akla iki şey gelmektedir. İlki tarih öncesi çağlar ikincisi ise Orta Çağ dönemidir. Tarih öncesi çağları üç kısma ayırıyoruz 1.Karanlık Çağ Devri 2.Taş Devri 3.Maden Devri olarak. Karanlık çağ denmesinin en önemli nedeni o çağa ait insanlık tarihi için pek fazla bilginin bulunmamasından kaynaklanıyor. Yazının icadından önceki dönemler olduğu için mağara duvar resimleri, fosiller, araç-gereçler vb. dışında bilgi kaynağı bulunmamaktadır. Elimizde olan bilgiler o çağı tanımak için yeterli olmadığından Karanlık Çağ Devri diyoruz.

 

 

Orta Çağ

Orta Çağ yani Karanlık Çağ 350 yılında kavimler göçü ile başlayıp 1453 Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle sona eren bir orta dönmedir. Bu çağda yeni devletler ve şehirler kurulmuş, yeni felsefe akımları ortaya çıkmıştır. Avrupa’nın karanlık çağı olan bu dönemde İslamiyet ve İslam felsefesi altın çağını yaşamıştır. Dünyaca bilinen birçok İslam filozofu İmam Gazali, İbn Sina, Ahi Evran, Farabi gibi isimler bu dönemde yaşamışlardır. 

Bu dönemde Fransa’da ilk Engizisyon mahkemesi kurulmuştur. Bu mahkemelerde o dönemin en iyi astronomlarından biri olan Galileo Galilei dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ettiği için yargılanmış ve iddiasından geri çekilerek idamdan kurtulmuştur. Karanlık Çağda Katolik mezhebinin inançlarına karşı çıkan birçok kişi bu mahkemede yargılanmış ve birçoğu idam edilmiştir. Bu dönem ayrıca Avrupa mimarisinin şekillendiği bir dönemdir. İl önce Romanesk ve sonraları ise gotik mimari egemen olmuşturOrta Çağ’ın en önemli mimari yapılarından bazıları Pisa Katedrali, St. Etienne Kilisesi ve Notre Dam Katedralidir. Ayrıca bu dönemde birçok salgın hastalık ortaya çıkmış ve milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Yaklaşık 30 milyon kaybın yaşandığı Justinianus Salgını en başta yer alıyor. 1347 yılının başında başlayıp 4 yıl süren en büyük Veba salgınında bu dönemdedir.

Karanlık Çağ büyük din hareketlerinin yaşandığı bir çağdı. Kiliseler dönemin seçkin sakinler tarafından finanse edilip yeni kiliselerin inşa edilmesiyle birlikte kilisenin günlük yaşama olan etkisi artmıştır. Toplunun alt sınıfı ve işçi sınıfından olan insanlar bir öndere bağlı kalarak yaşamaya son verdiler ve dinin şekillenmesi için yeni fikirler ortaya koydular. Papalığın 12. Yy. kiliseyi yenileme çabalarının sonucunda etkilenen bu insanlar da onları etkilediği görülmektedir.

Karanlık Çağ deyimi ilk defa Rönesans dönemi İtalya’sında felsefeci ve şair olan Francesco Petrarca tarafından ilk kez kullanılmıştır. Avrupa merkezci bir görüşün yansıması olan bu deyim Avrupalıların Orta Çağdaki geçmişlerine olan olumsuz bakışlarının yansımasıdır. Edebiyatta, mimaride ve birçok kültürel alanda bir geri kalma gözlemlenmiştir.

Orta Çağ olarak bilinen Karanlık Çağ Avrupa için birçok alanda geri kalmak demesinin yanında başka medeniyetlerinde yükseldiği bir dönem olmuştur. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...