Karın Ağrısında Bitkisel Tedavi Nedir

22 Aralık 2021

Karın Ağrısında Bitkisel Tedavi Nedir

Hepimiz hayatımızın belli zamanlarında sebepsiz karın ağrıları yaşarız, Fakat evde bulunan bitkilerle bunu çoğu zaman tedavi edebiliriz. Karın ağrısı birçok sebepten dolayı olabilir, genellikle karın ağrısı yaşayanların ülseri veya reflüsü bulunur. Fakat diğer sebepleri: Fazla et tüketmek, aşırı alkol tüketimi veya gluten veya laktoz toleransıdır. Karın ağrısı iki türe ayrılmaktadır, hastalığa bağlı karın ağrısı genellikle belli ataklar halinde seyreder ve kaybolur. Geçici karın ağrısı ise beslenmek kaynaklı oluşur ve birkaç gün içinde azalarak geçer.

Karın Ağrısında Kullanılan Bitkisel Tedaviler

1-Zencefil

Zencefil karın ağrısını geçirmek için kullanılan, en etkili çözümlerden biridir. Zencefil içerdiği kimyasallar sayesinde, sindirimi hızlandırır. Zencefilin sindirimi hızlandırması hazımsızlık problemini çözerek karın ağrısını tedavi edebilmektedir. Aynı zamanda iyi bir bulantı giderici olan zencefil, aktarlardan kolayca temin edilebilmektedir. Eğer düzenli mide sorunları yaşıyorsanız, yaptığınız yemeklere bir miktar zencefil eklemeniz, karın ağrısı sorununu minimuma indirecektir. Diğer bir yöntem ise zencefil çayı tüketmektir, belli aralıklarla tüketilen zencefil çayları karın ağrılarının şiddetini azaltır.

2-Tarçın

Tarçın sindirim sistemini düzenler ve reflü yaralarını bir miktar iyileştirebilir. Tarçının besin değeri yüksektir, ve birçok antioksidan maddeyi içermektedir. İçindeki en önemli antioksidanlar, öjenol ve sinnalmaldehit'dir. Tarçın karın ağrısının kendisinden çok, onu oluşturan rahatsızlıkları tedavi eder. Tarçın aynı zamanda mide asidini nötralize ederek reflü hasarlarını azaltır. Tarçın birçok şekilde tüketilebilir, en popüler tüketim yolları, demlenmiş çaya tarçın tozu eklemektir.

3-İncir

İncir alternatif tıp'ta yüzyıllarca bir ilaç olarak kullanılmıştır. İncir kabızlık semptomlarını azaltır ve bağırsak sağlığını destekler. İncir tadı güzel olduğu için herkes tarafından kolayca tüketilebilir. Eğer mide ve bağırsak sorunları yaşıyorsanız, inciri tüm olarak tüketmeye deneyebilirsiniz. Eğer şeker tüketmenizi engelleyen bir rahatsızlığa sahipseniz, incir yapraklarından çay yaparak karın ağrınızı tedavi edebilirsiniz. Unutmamanız gerek şey, inciri aşırıya kaçmadan yemektir. Çünkü incir fazla yenildiğinde hazımsızlık yapabilir.

4-Nane

Nane özellikle Hindistan gibi ülkelerde, çoğu mide sorunun tedavisi için kullanılmaktadır. Nane karın ağrınızı azaltır ve bağırsak hareketlerinizi düzenleyici etki gösterir. Karın ağrısı yaşadığınız dönemlerde nane çayı içmek karın ağrınızı ve mide bulantınızı tedavi edebilir. Karın ağrınız başladığında evde değilseniz, naneli şeker tüketmekte bir miktar fayda sağlayabilir.

5-Kimyon

Kimyon mide asidini düzenleyici bir etki göstererek, karın ağrısı semptomlarını hafifletmektedir. Kimyonun diğer bir faydalı özelliği, gazı azaltmasıdır. Özellikle gastrit sorunundan muzdarip kişiler için kimyon çoğu zaman önerilmektedir. Yemeklerinize birkaç kaşık kimyon katarak, yemek sorunu hazımsızlığı önleyebilirsiniz. Çay olarak içmek istiyorsanız birkaç kaşık kaynar suya kimyon ekleyerek hazımsızlığı tedavi edebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...