KARIN ŞİŞLİĞİ SEBEPLERİ

27 Nisan 2023

Karın şişliği, birçok farklı hastalığın belirtisi olabilir. Karın şişliğinin nedenleri arasında bağırsak gazı, kabızlık, sindirim sistemi bozuklukları, karaciğer veya böbrek problemleri, tümörler ve hamilelik gibi durumlar yer alabilir. Karın şişliği başka semptomlarla birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktora görünmek gerekebilir çünkü altta yatan bir sağlık sorunu olabilir.

KARIN ŞİŞLİĞİ

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) genellikle alt üriner sistemde meydana gelir ve mesanenin veya üretranın enfeksiyonudur. İYE, karın şişliğine sebep olabilir çünkü idrar yollarında meydana gelen iltihaplanma nedeniyle idrar retansiyonuna (idrarını tam olarak boşaltamama) neden olabilir. Bu da idrar birikmesine ve sonrasında karın şişmesine yol açabilir.

KARACİĞER HASTALIĞI

Evet, karaciğer hastalığı karın şişliğine neden olabilir. Karaciğer, vücudumuzda önemli bir organdır ve birçok işlevi vardır, bunlardan biri de kanı filtrelemektir. Ancak karaciğer sorunları, özellikle siroz gibi ilerleyen durumlarda, karaciğerin kanın filtrelenmesinde zorlanmasına yol açarak vücutta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu durum, özellikle karında su toplanması (ascites) olarak adlandırılan bir durumla sonuçlanabilir. Ascites, karında ağırlık hissi, şişlik ve hatta nefes darlığı gibi belirtilere neden olabilir. Bununla birlikte, her karın şişliği karaciğer hastalığına bağlı değildir, bu nedenle karın şişliği ile ilgili herhangi bir şüphe duyduğunuzda doktorunuza danışmanız önemlidir.

DİVERTİKÜL

Divertikül hastalığı, bağırsakta meydana gelen çıkıntılardır ve genellikle yaşlı insanlarda görülür. Divertiküllerin iltihaplanması veya enfekte olması durumunda divertikülit olarak adlandırılan bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda karın şişliğine de neden olabilir. İltihaplanma, bağırsaktaki normal işlevleri etkileyebilir ve bağırsakta gaz ve sıvı birikmesine neden olabilir. Bu da karın bölgesinde şişlik, ağrı ve rahatsızlık hissi oluşmasına sebep olabilir. Ancak, her karın şişliği divertikül hastalığına bağlı değildir ve diğer faktörlerin de karın şişliğine neden olabileceği unutulmamalıdır. Karın şişliği şikayetiniz varsa, doktorunuza danışmanız önemlidir.

KANSER

Evet, bazı kanser türleri de karın şişliğine neden olabilir. Özellikle over, mide, kolon, pankreas ve rahim kanserleri gibi iç organlarda meydana gelen kanserlerde karın şişliği görülebilir. Kanser hücreleri normal dokulara zarar vererek ve vücudun sıvı dengesini bozarak, karın bölgesinde sıvı birikmesine yol açabilirler. Bu durum, karında şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, her karın şişliği kansere bağlı değildir ve diğer faktörler de karın şişliğine neden olabileceği için, bu şikayetle karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...