Kaşlarımız Niçin Dökülüyor? Dökülmeyi Önlemek İçin Çözümler!

13 Ekim 2020

Kadınların en çok yüzde önem verdiği bölge kaştır. Kaş kişinin yüz ifadesini önemli konuda etkilemektedir. Hepimiz sağlıklı ve daha gür kaşlara sahip olmak isteriz. Ama herkesin kaş oluşumu farklı olduğu için bazılarımızın kaşları daha seyrek bazılarının doğuştan gelen bir nedenle gür olabiliyor. Bugün ki yazımızda kaş neden dökülür? Doğal yöntemler ile nasıl gürleşir ? Sorularınız için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kaş dökülmeleri sebeplerinden ilk olarak vücudumuzun işlevinden başlayalım. Kaş yapımız, kaş kemikler ve farklı kavisleri olan şekilli kıldır. Kaş kılı ile saç kılları aynı yapıya sahiptir. Fakat uzamaları aynı düzeyde olmuyor. Gözü ter oluşumundan korur ve gölge verir. Yüzdeki en önemli estetik görünümü sağlar ve yüzümüzdeki mimik oluşumunu sağlar. Kaşları sadece estetik olarak değerlendirilmemeli. Şimdi kaşların neden döküldüğüne bakalım.

Neden Kaşlar Dökülür?

Özellikle yüzdeki estetik görüntüye önem verenler kaş dökülmesi niçin olur? cevabını merak ediyorlar. Dökülmesinin çok fazla sebebi var. Kaşları sürekli ovuşturmak dökülmesine neden olur. Dermatologlar kaş ovuşturmayı önermiyor. Kaş dökülmelerinin nedenlerini paylaşmamız daha iyi olacaktır.

Besin eksikliği: Demir, B12 vitamin, protein. çinko ve omega-3 gibi besinlerin eksik olması kaş çıkmamasının en büyük deneleridir.

Yanlış kaş alımı: En bilinen kaş dökülmesi nedeni yanlış kaş alımıdır. Bu sebeple kaş kıllarının kökü zarar görür ( kaş küsmesi ) den dedir. Bu nedenle kaş kılında zayıflama meydana gelir.

Facial Beauty

Cilt problemi: Egzama ve sedef hastalıkları gibi hastalıklardan kaynaklanan sebepten dolayı kaş dökülmeleri olur. Kaşıntı yaptığı için kıl kökleri zayıflar ve dökülme yapar. Tedavi edilirse eski görünümüne kavuşur.

Apotik dermatit: Rengi kırmızı ve kaşıntılı olan bir egzama türüdür. Deride oluşan tahriş ve göz çevresinde şişlik oluşumuna neden olur. Bu da kaş dökülmesine sebep olur.

Hipotiroidizm: Tiroid bezinde artış veya azalmadan kaynaklanan nedenlerden dolayı kıl zayıflamasına neden olur.

Saçkıran: Saçkıran sadece saçlarda olan bir hastalık değildir kaşlarda da olabilen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle stres nedeniyle aniden çıkan bir rahatsızlıktır. Hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Dermatolojik hastalıkları: Mantar hastalığı gibi kılların dökülmesine neden olabiliyor.

Piercing: Kaş kısmına takılan piercing takıları dökülmelere sebep olabiliyor. Takılan kısımda kıl kökü ölebiliyor.

Gebelik: Hamilelik dönemlerinde hormon değişim nedeniyle saç ve kaşlarda dökülmeler oluyor.

Kaş dökülmeleri için bitkisel ve doğal çözüm

Doğal uygulamalar ile kaş dökülmeleri çözüm bulabilinir. Yalnız bu uygulamalar da düzenli ve uzun sürebileceğini unutmamak gerekiyor.

Badem yağı uygulaması: Bu kür için gerekeneler, 1 yemek kaşığı badem yağı, 2 diş sarımsak, aslanpençesi ile tüm malzemeleri karıştırın ve kısık ateşte kaynatın 10 dakika kadar. Ilıdıktan sonra dökülen kısımlara sürün ve 1-2 saat sonra uygulanan bölgeyi nemli bez ile ovuşturmadan siliniz.

Karanfil: Dökülen bölgeye cımbız ile karanfili çok hafif şekilde bastırarak sürün. Sürdükten sonra yıkamazsanız kaşlarınız hem boyanmış gibi görünür hem de dökülmeleri önleyecektir.

Sarımsak suyu: Bildiğiniz gibi sarımsak her hastalıklara iyi gelmektedir. Kaş bölgenizde dökülen kısma ezmiş olduğunuz sarımsağın suyunu bir pamuk ile sürün. Bir süre sonra ıslak bir bez yada pamuk ile silebilirsiniz.

Soğan Suyu: Soğan içerisinde oldukça kuvvetli antioksidan barındırır. Çıkardığınız soğan suyunu dökülen bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

Süt: Süt içerisinde bulunan protein sayesinde kıl kökünü besler ve güçlendirir. Bir pamuk yada kulak çöpü ile dökülen kısımlara sürebilirsiniz.

Hint yağı ve Zeytin yağı uygulaması: Bu iki yağı hem karıştırarak hem de ayrı ayrı dökülen bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yarım saat sonra sürdüğünüz bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Kaş dökülmelerine tıbbi ve medikal çözüm

Hormon terapi: Bu uygulama dermatologlar tarafından yapılabiliyor. Kıl köklerine uygulanan kortizon ile oldukça faydalı bir çözümdür.

Akupuntur: Dökülen kıl bölgelerine yerleştirilen iğneler ile kök kısımları uyarılıyor.

E Vitamin: E vitamini fırçaya bir kaç damla ile kaşlarınızı tarayarak uygulayın ve yedirerek sürün.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...