Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

28 Kasım 2021

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kedi kumu kullanmaktadırlar. Kedilere doğduktan 1-2 ay sonra kedi kumu eğitimi verilmektedir. Eğitim sonrasında kediler artık tuvaletlerini kuma yapmaktadırlar. Kedi kumu kum şeklinde olan ince ya da kalın taneli olan bir malzemeye denilmektedir. Piyasada çok sayıda kedi kumu çeşidi bulunmaktadır. Kokulu, ince taneli ya da farklı yapıda kedi kumları mevcuttur. Kedi kumları kediler için son derece önemlidir. Kumun kirli olması durumunda kediler tuvaletlerini kuma değil evin farklı yerlerine yapmaktadırlar. Bu nedenle kum temizliği oldukça önemlidir. Hem kedilerin tuvaletlerini düzgün bir şekilde kuma yapması için hem de evde kötü bir koku yaratmamak için kedi kumunun düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Zencefil Kedi, Beyaz, Tekir, Bahçe Mobilyaları, Uyuyor

Kedi Kumu Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Kedi kumu düzenli aralıklar ile temizlenmelidir. Aksi halde evde çok kötü bir koku oluşturmaktadır. Kokunun haricinde kediler temiz bulmadıkları kuma tuvaletlerini yapmazlar. Bu yüzden kum temizliği kediler için önemlidir. Kedi kumu her gün temizlenmelidir. Kediler kuma tuvaletlerini yaptıklarında kum topaklanır. Kumların topaklanma özelliği temizlik konusunda önemli bir özelliktir. Topaklanan kumlar her gün kürek yardımı ile temizlenmelidir. Temizlenen kumların yerine yeni temiz kum dökülmelidir. Her gün sadece topaklanan pis kumları temizlemek yeterlidir. Fakat 4 günde 1 tüm kedi kumu tamamen değiştirilerek temizlenmelidir. Her gün topaklanan kumlar ne kadar temizlense de geri kalan kumlar da koku bırakmaktadır. Bu nedenle evde kötü koku olmasını istemeyenler kedi kumlarını 4 günde bir tamamen değiştirmelidir. Kum kum kabından alınır. Ve kum kabı güzel bir şekilde yıkanır. Yıkandıktan sonra kum kabına yeni kedi kumu dökülür. Bu şekilde yapılan kum temizliği hem kediler için hem de ev için iyi olmaktadır. Aynı zamanda kumun her ne kadar kokulu özelliği olsa da dışarıya bir süre sonra kötü koku yaymaktadır. Bunun önüne geçmek için kötü koku önleyici pudra türünde güzel kokular bulunmaktadır. Bu pudralar kedi kumlarının temizlenmesinden sonra kuma eşit bir şekilde dökülerek kumun kötü kokması engellenebilir.

Kedi Kumu Düzenli Aralıklar İle Neden Temizlenmelidir?

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını kedi kumuna yapmaktadırlar. Ve kediler son derece titiz hayvan oldukları için temiz olmayan kuma tuvaletlerini yapmazlar. Bunun yerine evin farklı noktalarına tuvaletlerini yaparak sahiplerini cezalandırırlar. Bu gibi olayların olmaması için kumun iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kedi kumu temizlenmediği takdirde çok kötü koku yaymaktadır. Bu gibi sorunlar yaşanmaması için kedi kumları her gün temizlenmelidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...