Kepek Sorununa Kesin Çözüm Olan Sirke Maskesi!

13 Kasım 2020

Saçta oluşan kepek sorunu saçlarımızın derisinin sağlıksız olduğunu gösterir, hem de görüntü açısından biz çok rahatsız etmektedir. Evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz malzeme ie bu surundan büyük oranda kurtulacaksınız.

Saç Kepeklenmesi Nedir? Neden Kepek Oluşur?

Çoğumuzda bu kepek sorun oluşur. İlk olarak kepek neden olur ve kepeklenme nedir? Bunu anlamaya çalışalım. Kepeklenme saç derimizin ölmüş olması sonucunda kuruyarak ortaya çıkmasına denir. Bu kişinin saç derisi ile alakalı yada kullanılan şampuanlardan dolayı kepek oluşmasına sebep olur. Ayrıca çok fazla sıcak su ile yıkanan suda saç derisinde nem kaybına ve böylece kepek ortaya çıkar.

Saçınızda sizi rahatsız eden bu kepek sorunundan en aza indirebilmek için sirkenin mükemmel formülünden bahsedelim. Evde temizlik için çok fazla kullanılan ve oldukça faydaları bulunmaktadır. İşte şimdide kepek problemi yaşayanlar için sizlere bu uygulamadan bahsedeceğiz.

Saça faydaları nelerdir?

Sirkenin saçta oluşan kepek oluşmasına neden olan sebepleri ayrıştırmaktadır. Bu özelliği nedeniyle saçta oluşan kepek oluşumunu önler ve saçtan kepeğin arınmasına destek olur. Sirkenin diğer bir özelliği ise saç diplerinde meydana gelen ölü deriyi yok eder ve saçınızın daha iyi uzamasına neden olur. Saçlarınızı sirkeli su ile duruladığınızda daha sağlıklı ve parlak oluşmasına neden olacaktır.

Kepeği yok etmek için sirkeli maske nasıl yapılıyor?

Kepeklerden kurtulmanız için gerekeli olan malzemeler sirke ve sudur. Hem kepek sorununa iyi gelir hem de saçlarınızı daha sağlıklı ve nemlendirmesine yardımcı olur.

malzemeler:

  • 1 çay bardak elma sirkesi
  • 1 yada 1,5 litre su

Uygulaması:

Su ve sirkeyi karıştırın ve banyo yaptıktan sonra saçınızı duruladığınızda son olarak hazırladığınız bu karışımı saçınızı ovalar gibi durulayın. Haftanın sadece 1 günü bunu yapmanız yeterli olacaktır. Bu uygulamada düzenli yapılarak daha iyi sonuç alınacaktır.

Kepek için sirke - karbonat - zeytinyağı maskesi yapılışı

Kepekten kurtulmak için sirke ile yapılan başka bir maske tarifinden bahsedelim. Aynı şekilde oldukça faydalı olan bu karışımda da sirke ile farklı malzemeler kullanarak yararlanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Bir tatlı kaşık karbonat
  • Bir çay bardak zeytinyağ
  • Bir yemek kaşık sirke

Uygulaması

Bütün malzemeleri karıştırın. Bu karışımı tüm saç diplerine masaj yapar gibi uygulayın. Özellikle temiz saça yapıldığında çok daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Bu uygulamayı yaptıktan sonra yaklaşık 5-10 dakika bekleyin ve sonra yıkayın. Düzenli olarak haftanın 1 günü yapabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz iki tarifte oldukça basit ve oldukça etkilidir. Sirkenin kokusu keskin olabilir yalnız bu koku kalıcı değil, belli bir süre sonra gidecektir. Sirke yaptıktan sonra duruladığınız saçınızda bu koku kalmayacaktır. Bahsettiğimiz bu iki tarif olan sirke tarifini düzenli olarak kullandığınızda daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...