Kim Bu Tosuncuk?

12 Ağustos 2021

 

Kim Bu Tosuncuk? Mehmet Aydın aslen Giresun Espiye'lidir.  Nilüfer/ Bursa da 31 Mayıs 1991 de dünyaya gelen Mehmet Aydın'ın Fatih adında bir abisi vardır. İlköğrenimini Bursa'da tamamlamıştır. Bir dönem rap müzik yaptı. Müzik yaparken kullandığı takma adı Egoman idi. 2016 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti merkezli bir şirket kurdu. Şirketin adını Çiftlik Bank olarak belirledi. Çiftlik Bank'ın ilk amacı sadece oyun oynatmaktır. Sistem havuzunda biriken paraları, 5 ay sonra toplayıp Bursa/ İnegöl de büyükbaş çiftliği satın alarak insanlara gerçek çiftlik deneyimi yaşatmak istedi. Resmi kayıtlarda Mehmet Aydın'ın önceki çalıştığı iş yerinin sahibi olan Yusuf Sabahyıldızı adlı işveren yaptığı açıklamalarda Mehmet Aydın'ın 2013 tarihinde kendisinin iş yerinde bulaşıkçı olarak çalıştığını söyledi.

 

 

Türkiye'ye Dönme Süreci

Kim Bu Tosuncuk? Ürettiği oyun büyüyünce devletin dikkatini çeken Mehmet Aydın incelemeye alındı ve asıl amacı ortaya çıkınca Mehmet Aydın yurt dışına kaçtı. Yurt dışında firari olan Mehmet Aydın, kısa süre önce Türkiye'ye gelip teslim olmak istediğini açıkladı. Uçaktan iner inmez yetkililer tarafından tutuklandı. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, Türkiye'nin istemiyle Brezilya hükümeti tarafından sınır dışı edildi. İstanbul Havaalanına saat 22:10 da iniş yaptı ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatlarıyla, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Havaalanı şubesine getirildi. Burada kendisine 4 gün gözaltı kararı çıkartıldı. Soruşturmanın baş şüphelisi Mehmet Aydın'ın 31 Mayıs 2018 tarihinde brezilyadan iadesinin iptali talebinde bulunmuş bu talebi reddedilerek ve yakalanarak Türkiye Cumhuriyeti Devletine 3 temmuz 2021 tarihinde gerekli makamlara teslim edilmiştir.

 

 

Başsavcılık 'tan ''Tosuncuk'' Açıklaması

Kim Bu Tosuncuk? Brezilyadan sınır dışı edilince Türkiye'ye gelmeye mecbur kalan Tosuncuk Mehmet Aydın hakkında Cumhuriyet başsavcılığı bir açıklama yaparak, Aydının adli işlemlerin tamamlanması için gözaltına alındığını, çiftlik vaadiyle binlerce vatandaşı dolandırdığını ve maddi zarara uğrattığını, bilişim sistemlerini kullanarak ticari kapsamda nitelikli dolandırıcılık yaptığını ve bu suçlardan gelir elde ettiğini belirterek yargılanma kapsamını açıkladı.

 

 

Mahkeme De Olanlar

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın için gerekli makamlar 75 bin yıla kadar hapis istedi.  Mahkeme başkanının "mağdurların maddi zararını giderecek misin?" sorusu üzerine mağdurların maddi zararını gideremeyeceğini belirterek mazeret olarak ortaokul mezunu olduğunu ve işsiz olduğunu belirterek kendisinin hiç bir maddi geliri olmadığını belirti. Öte yandan yapılan incelemelerde 20 kullanıcının mağduriyetinin giderildiği gözlemlendi. Mahkeme başkanının Mehmet Aydın'a " farklı ülkelere seyahat ederken nasıl pasaport temin ediyordun?" sorusuna ise "kırmızı bültenle aranacağımı anladığımda ülkeden çıkıyordum" cevabını verdi. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...