Kimyasal Savaş Nedir?

12 Şubat 2022

Kimyasal Savaş Nedir?

Kimyasal savaş, çeşitli zararlı kimyasalların kullanıldığı saldırılara verilen addır. Kimyasal silahlar, insan üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik tahrip etkisi yapmayı hedefleyerek kimyasal maddelerin zehirleyici, tahriş edici, yakıcı özelliklerinden faydalanılarak üretilmiş olan maddelerdir. Bu maddeler, cansız madde olduklarından, çoğalmaları veya insandan insana ya da diğer canlılara bulaşmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak içerdikleri kimyasal maddeler dolayısıyla insan üzerinde çok ciddi tahrip edici etkilere sahip olan çeşitleri vardır. Bu maddeler gerek soluma gerek temas ile insan vücuduna bulaşıp ölümcül etkiler dahi gösterebilmektedirler. Peki bu maddeler nelerdir ve bu maddelerden korunmak için ne yapılmalıdır?

 

Kimyasal Savaş Teknolojisi

Kimyasal Savaş, ilk olarak 1900'lerin başında Klorin, Chloropicrin, Fosgen ve Hardal gazı gibi gazların rüzgar etkisiyle yayılması ile kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ise yıllar geçtikçe ilk olarak Levizit gazının kimyasal kaplı mermiler ile kullanımı, Bombalar aracılığıyla düşman üzerinde kullanılabilen G-serisi sinir ajanları ve aerodinamik yollarla yayılım gösterebilen V-serisi sinir ajanları gibi pek çok farklı kimyasal silah türü ortaya çıkmış olup, bu silahlara karşı koruma amacıyla çeşitli gelişmeler de uygulanmıştır. Bu korumaların başında Gaz maskesi, Reçine kaplı giysiler, Koruyucu kremler ve geliştirilmiş gaz maskeleri gibi oldukça önemli buluşlar gelmektedir. Bunlar her ne kadar tamamen koruyamasalar da zararın büyük ölçüde önlenmesini ve yapılan saldırıda alınacak hasarın minimuma indirgenmesini sağlayabilmektedirler. 

Kimyasal Savaşa Karşı Atılabilecek Adımlar

Kullanılmış olan kimyasal savaş maddelerinin yerlerini mümkün olan en kısa sürede saptamak ve kişisel korunma önlemlerini zamanında alabilmek amacıyla çeşitli aletler icat edilmiştir. Bu aletlerin başlarında ise sinir gazları ve yakıcı gazları için tespit cihazları yer almaktadır. Kişisel korunma için atılacak adımlar ise özel gaz maskeleri, özel elbise bot ve eldivenler, Atropin iğneleri ve koruyucu merhem gibi kişisel tedavi yöntemleri ile yapılmaktadır. Tabi ki bu eşyaları kullandıktan sonra atmanız ya da temizlemeniz gerekmektedir. Dekontaminyason hizmetleri ile kimyasal savaş maddeleri ile kirlenmiş elbise, malzeme ve araçların temizlenmekte ve bu eşyalar yeniden kullanılabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...