Kırışıklıklar İle Nasıl Mücadele Edilir?

9 Mart 2022

Kırışıklıklar İle Nasıl Mücadele Edilir?

Yaş ilerledikçe cildin alt katmanlarında yağ azalması gibi sebepler ile kırışıklar daha belirgin bir şekilde görünmeye başlamaktadır.  Kırışıklıklar ile nasıl mücadele edilir? Sorusunun cevabı bu problemle baş etmeye çalışanlar tarafından sık araştırılan konuların başında gelmektedir. Nem dengesinin bozulmaya başladığı ciltlerde zamanla ince çizgi görünümleri ve kırışıklıklar görülmeye başlamaktadır. Buna ilerleyen yaşlarda yenileme hızının yavaş seyretmesi de eklenince görüntü daha da derinleşebilmekte ve bu problemle karşı karşıya kalan bireyleri rahatsız etmektedir.  Kırışıkların görünümünü azaltacak pek çok yöntem bulunmakla birlikte bunların bazıları evde kendimizin yapabileceği bakımlardan bazıları ise kozmetik ürünlerin desteği ile olabilmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra günümüzde çokça tercih edilen botoks ve dolgu gibi uygulamalarla da kırışıklar ile mücadele etmek mümkün kılınmıştır.

Kırışıklık Önleyici Tavsiyeler

  • Kırışıklık oluşumunda en temel neden cildin nem oranının azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle cildin düzenli bir şekilde cildimize uygun nemlendiriciler kullanarak nemlendirilmesi hem kırışıklık görünümünü azaltacak hem de kırışıklık oluşumunu önleyecek temel önemlerden biridir. Nemlendirici seçiminin özenle yapılması bu noktada önemlidir. Çünkü her cilt tipi birbirinden farkı olduğundan size yarayacak bir ürün başka kullanıcıya yaramayabilmektedir. Bu konuda bir ürüne başlamadan önce özellikle sorunlu ciltlerde uzman tavsiyesi alınması yerinde olacaktır.
  • Beslenme şekli cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Rutin beslenme alışkanlığının tek yönlü olmadığı ve ağırlıklı sebze, meyve öğünlerinden oluşan beslenme türlerinde cilt sağlığı daha olumlu etkilenmektedir. Çok yağlı yiyecekler tüketimi , alkol ve zararlı alışkanlıklar cilt sağlığı için olumsuz etkiler bırakmaktadır.
  • Kırışıklıklar ile nasıl mücadele edilir? Sorusunun cevabında en önemli noktalardan biri de günlük yeterli miktarda su tüketimi sağlamaktan geçmektedir. Su vücudun nem dengesini kazanmasında oldukça önemli bir paya sahiptir.
  • Yatmadan önce yüz temizliği kırışıklıkların önlenmesinde olmaz ise olmaz rutinlerdendir. Özellikle makyajlı bir cilt ile uyumamak ve makyajın doğru bir şekilde arındırılmasını sağlamak gerekmektedir. Bu arındırma işlemini sağlarken alkol bazlı içeriğe sahip olmayan ürünler kullanılmalıdır. Cilt temizlendikten sonra nemlendiriciler ile cilt nemlendirilmelidir.
  • Evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilecek maskeler düzenli bir şekilde uygulanarak bakım rutinleri oluşturulması da kırışıklık önlemede yardımcı olacak işlemlerdir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...