Kirlenen Ampuller Nasıl Temizlenir?

26 Ocak 2022

Kirlenen Ampuller Nasıl Temizlenir?

Kirlenen ampuller nasıl temizlenir sorusuna farklı cevaplar verilmektedir. Ev dekorasyonunda ince bir detay olarak ampuller önemli yer tutmaktadır. Ampuller kullanım esnasında ısınmaktadır ve bu ısı, kirlerin yüzeyine yapışmasına neden olmaktadır. Ortamdaki bütün kiri yüzeyinde toplamaktadır. Dolayısıyla ampullerde zamanla oluşan kirler kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Kirlenen ampullerimizi, pratik bir şekilde farklı yöntemler kullanarak temizlememiz mümkündür. Evde basit yöntemler kullanarak beş-on dakika kadar kısa bir sürede ampuller ilk kullanımındaki görünümüne getirilebilmektedir. 

Üç Pratik Ampul Silme Yöntemi

 Ampul temizliğinde ilk adım olarak ampulün söndürülüp, sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Sıcak ampul, silme aşamasında elin ciddi bir şekilde yanmasına sebep olabilmektedir. Soğuk olduğundan emin olunduktan sonra alkol ile ampulün dış yüzeyi bir bez yardımı ile silinebilir. Alkol, ampul temizliğinde oldukça etkili bir temizleyicidir. Alkol, ampulün yüzeyinde biriken tüm tozu ve kiri derinlemesine silecektir. Bazı ampullerin yüzeyleri pütürlüdür ve pürüzsüz değildir. Pürüzsüz olmayan ampullerin silinmesini kolaylaştırmak için soğan kullanılabilir. Kirlenen ampuller nasıl temizlenir eğer pürüzlü bir yüzeye sahipse öncelikle soğanın iç tarafı ampulün yüzeyine sürülmelidir. Daha sonra bir bez ve tercih edilen bir deterjan ile ampul silinmelidir. Sirke, özellikle ampul üzerine yapışmış kirlerin temizlenmesi için mucizevi bir etki sağlamaktadır. Bir deterjan yerine sirke kullanılabilmektedir. Soğan, sirke ve alkol yaygın olarak kullanılmayan fakat etkili bir sonuç alınmasını sağlayan ampul temizleyicileridir. 

Ampul Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

 Temizlik incelik isteyen bir iştir ve püf noktalar bilindiği takdirde çok daha iyi sonuçlar alınılmaktadır. Ampul silindikten sonra sevilen bir parfüm ampule sıkılabilir. Böylece ışık açıldığında mevcut yere koku yayılacaktır. Fakat ampul açıkken parfüm sıkılmamalıdır çünkü bu yüzeyde leke oluşmasına neden olacaktır. Ampul silinirken mutlaka hassas davranılmalıdır çünkü ampuller yapısı itibariyle kırılgandır. Ayrıca ampul öncelikle ıslak bir bez ile silinmelidir. Daha sonra o ıslaklık kuru bir bez ile kurulanmalıdır. Leke kalmaması için kurulama aşamasına özen gösterilmelidir. Kirlenen ampuller nasıl temizlenir ampullerin iç taraflarına ulaşmak zor olabilmektedir. İnce detayların temizlenmesi için kürdan kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...